گوناگون
سارا محمد علیئی۹:۰ - ۱۳۹۵ جمعه ۲۴ ارديبهشت

دانش آموز 15 ساله کانادایی ویلیام گادوری به پیدا شدن شهر گمشده قبیله مایا بر روی تصاویر ماهواره ای از سطح زمین کمک کرد.
نکت ساینس نوشت: برای این کار نیازی به تجزیه و تحلیل با ابزار خاص وجود نداشت و تنها داشتن دانش پایه نجوم و منطق برای کشف این موضوع کافی است.
گادوری محل زندگی مایا ها را با استفاده از موقعیت ستارگان در روی نقشه ستارگان مربوط به دوران ماقبل از کشف آمریکا توسط کریستف کلمب پیدا کرد او می گوید؛ در آن زمان مایا ها بر اساس محاسبات نجومی، شهر خود را بنا کرده اند.
او با مقایسه تصویر سکونت گاه های مایا و نقشه ستارگان دوران پیشاکلمبی دریافت یکی از اجرام نجومی با این قسمت تصویر مطابقت ندارد.
البته برای دوست داران تمدن های تاریخی باید عنوان کرد؛ دوران پیشا-کُلُمبی به برههای از تاریخ قاره آمریکا اطلاق میشود که هنوز مردم اروپایی به این قاره وارد نشده بودند. عبارت پیشاکلمبی به دوران پیش از کشف قاره آمریکا توسط کریستف کلمب اشاره دارد. این دوران گاهی فقط برای عصر زندگی سرخپوستان آمریکا، پیش از ورود ماجراجویان اروپایی مطرح میشود. دوران پیشاکلمبی در مباحث تاریخی به دوران تمدنهای بسیار کهن قاره آمریکا مثل اولمک، آزتکها، مایاها و امپراتوری اینکا نیز اشاره دارد.

ادامه مطلب
گوناگون
سارا محمد علیئی۷:۰ - ۱۳۹۵ جمعه ۲۴ ارديبهشت

رئیس کمپانی هووآوی اعلام کرد به زودی راهی برای ایجاد ارتباط افراد میان مردگان مانند بستگان و خویشان پیدا خواهند کرد انها می گویند این کار از طریق ساخت دستگاهی که بتواند آگاهی ضمیر انسان را افزایش دهد، ممکن خواهد بود.
این مدیر ارشد، در کنفرانس CES آسیا در شانگهای گفت: که پیش بینی و ایده های کسب و کار در کمپانی هووآوی بر اساس فیلم های در زمان آینده متنند ماتریکس طراحی و برنامه ریزی می شوند.
وی گفت؛ تا 25 سال آینده، فقر و گرسنگی سبب بیماری و مرگ برای بشریت خواهد بود. محاسبه ظرفیت های جایگزین در این زمان می تواند در گذر از جهان حاضر به جهان دیجیتال مورد استفاده قرار گیرد.
هو پیشنهاد کرد که در آینده برقراری ارتباط با بستگان متوفی به استفاده از پیام رسان ها و انتقال ذهن بشری به کامپیوتر ممکن خواهد بود برای این کار هووآوی نیاز به یک پایگاه بزرگ داده در این چنین پروژه ای دارد.
بنا به گفته های این مدیر ارشد؛ ظرفیت ذخیره سازی در 25 سال ممکن است از 15 هزار زتابایت(یک واحد از اطلاعات که برابر ۱۰۲۴ اگزابایت است) تجاوز کند.در آن زمان داده ها بطور مستقیم از ذهن انسان بارگذاری خواهد شد به عنوان مثال این ایده در صحنه ای از فیلم ماتریکس گرفته است.

ادامه مطلب
گوناگون
الناز فرجی۵:۰ - ۱۳۹۵ جمعه ۲۴ ارديبهشت

کارخانه متعلق به شرکت یک میلیارد دلاری (فارادی فیوچر)، زمینی به وسعت 364 هکتار را دربر خواهد گرفت.
چند هفته پیش، شرکت اتومبیل سازی تازه تاسیس (فارادی فیوچر)، کلنگ احداث کارخانه‎ای یک میلیارد دلاری را در شمال (لاس وگاس)، در ایالت (نوادا)، بر زمین زد. این اولین کارخانه احداث شده در (کالیفرنیا) با پشتوانه (چین) است که در سال 2014 میلادی با چشم انداز توسعه وسایل نقلیه الکتریکی متصل، آغاز به کار کرد. این کارخانه با وجود ربات‎های استقبال کننده و اهداف طولانی مدت در زمینه استفاده کامل از انرژی‎های تجدید پذیر، با همان میزان خلاقیتی شروع به کار کرد که اتومبیل‎های ساخت این کارخانه، در آینده از آن برخوردار خواهند بود.

ادامه مطلب
تکنولوژی
الناز فرجی۳:۰ - ۱۳۹۵ جمعه ۲۴ ارديبهشت

آیا هواگردهای عمود پرواز برای استفاده عموم عرضه می‌شوند؟
هواگرد لیلیوم که در برخاستن و فرود آمدن روی زمین مانند هلیکوپتر عمل می‌کند، با چرخاندن موتورها از حالت عمود پرواز، به حالت پرواز رو به جلو تغییر وضعیت می‌دهد.
از سوار هواپیما شدن و رفتن به فرودگاه واهمه دارید؟ چرا از این بازی نمایشی میان‌بر نمی‌زنید و سوار بالگرد جت خود با موتور تمام الکتریک و دو سرنشینه، با قابلیت فرود آمدن و برخاستن عمودی نمی‌شوید؟
این دیدی است که جت لیلیوم، که در آلمان و زیر نظر بخش توسعه سازمان فضایی اروپا در حال توسعه است، در اختیار شما می‌گذارد. این جت دارای امتیازاتی همچون کنترل‌کننده‌های سیستم پرواز هواگرد، فرودافزار با قابلیت جمع شدن، درب‌های به شکل بال پرنده و حداکثر سرعت ادعا شده برابر با 400 کیلومتر بر ساعت (250 مایل بر ساعت) است. سازندگان آن ادعا می‌کنند این جت الکتریکی شخصی تا سال 2018 توسط عموم قابل استفاده خواهد بود.

ادامه مطلب
تکنولوژی
الناز فرجی۱:۳۰ - ۱۳۹۵ جمعه ۲۴ ارديبهشت

هوش مصنوعی در فیلم Her یک قدم به ما نزدیک‌تر است
با ظهور سیری، جهان از قدرت دستیاران مجازی آگاه شد. اما حال چند سال پس از انتشار، سیری هنوز کمی ابتدایی به نظر می‌رسد. سیری تنها قادر به انجام عملیات محدودی است و با سرویس‌های شخص ثالث نمی‌تواند خوب کار کند. بنابراین سازندگان سیری برای محصول بعدی (ویو)، به فکر یک دستیار مجازی تواناتر افتادند. اکنون با توجه به معرفی مختصری که امروز در نیویورک و در شرکت تک کرانچ (TechCrunch) انجام شد، به نظر می‌رسد این طرح به موفقیت رسیده‌است.
داگ کیتلاس از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت سیری اظهار داشت: ما با استفاده از این فناوری می‌توانیم از طریق مکالمه با دستگاه‌ها و وسایل بی‌جانمان، آن‌ها را به موجوداتی زنده تبدیل کنیم. ویو که در زبان لاتین به معنای زندگی است، برای ما تجربه‌ای مانند هوش مصنوعی در فیلم Her را به‌ وجود می‌آورد. وقتی کیتلاس از ویو پرسید که آیا فردا ساعت 5 بعد از ظهر به بعد هوا در گلدن گیت بریج (Golden Gate Bridge) گرم‌تر از 15.5 درجه سانتی‌گراد خواهد بود، ویو به سرعت اطلاعات پیش‌بینی ساعتی هوا را از نرم‌افزار Weather Underground گرفت. (جواب نه است، هوا آن‌قدر گرم نخواهد بود.)

ادامه مطلب
گوناگون
الناز فرجی۲۳:۵۹ - ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۳ ارديبهشت

اتصال به اینترنت که ما را به هم وصل میکند رو به افزایش و توسعه در سراسر دنیا است . همانطور که کشور های پیشرفته به آرامی به سمت استفاده ی 100 درصد از گوشی و اینترنت میروند ، کشور های در حال توسعه این فاصله را کم کرده اند . مانند سال 2015 ، 54 درصد از بزرگسالان در 21 کشور در حال توسعه از اینترنت استفاده میکنند ، و 45 درصد در سال 2013 . افزایش استفاده از گوشی خیلی بیشتر بوده است ، که از 21 درصد در سال 2013 به 37 درصد در سال 2015 رسید . در کشور های اقتصاد پیشرفته ، حدود 87 درصد بزرگسالان از اینترنت استفاده میکنند و حدود 68 درصدشان گوشی دارند . این نمودار را از مرکز تحقیق pew بررسی کنید که داده های کنونی در رابطه با کاربران اینترنت و دارندگان گوشی را در هر کشور نشان میدهد و در هر بخش GDP را نشان میدهد .

ادامه مطلب
تکنولوژی
الناز فرجی۲۲:۳۰ - ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۳ ارديبهشت

تا به حال دیگر همه با دوربین های فیلمبرداری که تصاویر سه بعدی ضبط میکنند یا فیلم های معمولی دو بعدی را مخابره میکنند آشنا هستند . EYSE جدید Vairdo توانایی ضبط ویدئو های سه بعدی با کیفیت بالا و توانایی پخش زنده را دارد . یعنی فرد میتواند این دوربین را در حین فعالیت هایی مانند اسکی و چیزهای دیگر پوشیده باشد و به افراد دیگر این امکان را میدهد تا به صورت تصویر اول شخص او را ببینند . این دوربین مجهز به GPS ضد ضربه ، ضد آب ( بستگی به مدلش دارد ) است و دو لنز 5mp به کار میگیرند . این باعث میشود که بتوانند ویدئو های معمولی ضبط کنند که از دوربین و وای فای گیرنده دریافتش کنند . این گوشی میتواند در یک هدست واقعیت مجازی سوم شخص نصب شوند . با استفاده از شبکه های موبایل ، خیلی زود امکان تصویر برداری بهتر برای بینندگان در جاهای مختلف دنیا به وجود خواهد آمد .

ادامه مطلب
تکنولوژی
الناز فرجی۲۱:۰ - ۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۳ ارديبهشت

اتوبوس را فراموش کنید . در بورلی هیلز ، در دهه ی بعدی ، حمل و نقل عمومی توسط وسایل نقلیه ی خودکار انجام خواهد شد . اوایل این ماه ، شهر بورلی هیلز کالیفرنیا به اتفاق آرا برنامه ای را تصویب کرد که در آن از وسایل نقلیه ی خودکار برای حمل و نقل عمومی استفاده میشود . وسایل نقلیه ی خودکار بخشی از این خط برنامه ریزی شده ی بنفش اند که انتظار میرود کارش را تا 2026 شروع کند . کمیته ی تکنولوژی بورلی هیلز فعلا اجازه ی این برنامه را داده است ، با این حال چند کمپانی " وسایل نقلیه ی الکتریکی را تا دو یا چهار سال دیگر در بازار خواهند داشت . " زمانی میرسد که کاربران میتوانند از یک برنامه ی گوشی استفاده کنند تا درخواست وسایل نقلیه را بدهند که آن ها را از جایی به جای دیگر ببرد . "

ادامه مطلب