تصویر و هنر
الناز فرجی۱۳:۳۵ - ۱۳۹۴ سه شنبه ۲۱ مهر

به عنوان بخشی از تحقیقات درباره ی زنبور ها ، تیم تحقیقاتی زمین شناسی آمریکا یک گالری زیبا از زنبور ها ترتیب داده است . از انواع پشمالو گرفته تا اژدر های صاف و صیقلی . این انواع مختلف زنبور ها بسیار زیبا و الهام بخش اند .
یک زنبور فرشته
مرکز تحقیق و اختراع تیم تحقیقی زمین شناسی آمریکا ، توضیح کاملی در مورد این زنبور دارد که نیازی به توضیح بیشتر ندارد:
اگر فرشته ها زنبور بودند ، این یکی از آنها میشد . با این حال البته اگر شما یک زنبور colletes بودید اینگونه فکر نمیکردید چون زنبور فرشته ای خانه را نابود میکرد، تخم میگذاشت، میرفت و سپس بچه ب زنبور فرشته بچه ی شما را میکشت و همه ی غذایتان را میخورد . بنابراین زندگی تان نابود میشد.

ادامه مطلب
تکنولوژی
الناز فرجی۹:۴۱ - ۱۳۹۴ سه شنبه ۲۱ مهر

هواپیماهای بدون سرنشین به طور گسترده ای برای رسم کردن نقشه استفاده میشوند ، و این نقشه ها دائم توسط ما انسان ها استفاده میشوند . اخیرا در ازمایشی توسط موسسه ی تحقیقاتی ETH زوریخ هواپیمای بدون سرنشینی نقشه ای رسم کرد تا یک ربات quadropedal بتواند راهش را با آن طی کند . چنین تحقیقی میتواند راه را برای ماموریت های رباتی در زمان حاضر هموار کند . این کار با یک hexacopter شروع شد که در یک فضای کوچک پرواز میکرد ، فضایی که انواع مختلفی از چیزهای خارجی و انواع لایه ها روی زمین داشت . همچنین یک نقطه ی شروع برای این ربات روی زمین طراحی شده بود ، همراه یک محل هدف علامت گذاری شده که باید به آن میرسید.

ادامه مطلب
تکنولوژی
الناز فرجی۶:۳۴ - ۱۳۹۴ سه شنبه ۲۱ مهر

در حال حاضر اگر بخواهید منابع آبتان را برای تشخصی باکتری های سمی چک کنید ، بابد نمونه ای از آن را برداشته و چند روز در آزمایشگاه مورد بررسی قرار دهید . در همین زمان غیر ممکن است که بتوان گفت منبعی آبی برای استفاده سالم است یا نه . گروهی از دانشجویان دانشگاه فنی دانمارک سنسوری ساخته اند که میتواند باکتری را فورا و در همان نقطه در آب تشخیص دهد . این سنسور که در شرکت SBT Aqua طراحی شد، از تکنیکی به نام جریان مقاومت ظاهری الکتریسیته استفاده میکنند .
این کار شامل جریان دادن مداوم یک نمونه ی مایع در کانال میکروفلوئیدیک است . در داخل این کانال مجموعه ای از الکترود ها وجود دارند که سیگنال های الکتریکی چند والتاژه در آن اعمال میشود . زمانی که باکتری و دیگر چیزهای خارجی در کنار این الکترود ها حرکت کنند ، در امپدانس یا جریان ظاهری الکتریکی تغییر ایجاد میشود که این توسط سنسور تشخیص داده میشود.

ادامه مطلب
گوناگون
الناز فرجی۲۲:۲۵ - ۱۳۹۴ دوشنبه ۲۰ مهر

اگر تا به حال خزنده،دوزیست یا گیاه عجیبی داشته اید، پس میدانید که مطلوب نگه داشتن شرایط زندگیشان چقدر چالش برانگیز است . اینجاست که biopad وارد میشود . یک گلخانه یا نمایشگاه جانوران قابل کنترل توسط اپلیکیشن ساخته شده توسط زیست شناس ، جرد وولف ، که میتواند به صورت خودکار مطمئن شود که اوضاع روبه راه است . کاربران از این اپلیکیشن استفاده میکنند تا نوع محیطی که میخواهند در جریان باشد را انتخاب کنند . این برنامه به آنها پاسخ میدهد که چه گیاه یا زیرلایه ای بهتر از همه جواب میدهد و به کاربران دستور العمل میدهد که چطور همه چیز را تنظیم کنند.

ادامه مطلب
تکنولوژی
الناز فرجی۱۳:۲۷ - ۱۳۹۴ دوشنبه ۲۰ مهر

یک تیم اسرائیلی اولین تیمی بوده که یک قرارداد پرتاب معتبر به عنوان بخشی از goggle lunar xprize بسته است . برای بردن در رقابت، تیم ها با سرمایه های خصوصی باید یک ربات جستجوگر را تا 31 دسامبر 2017 بر ماه فرود بیاورند . تلاش های مربوط به ماه spaleIL اولین ماموریت خصوصی به ماه خواهد بود؛ همینطور اولین تلاش اسرائیل . xprize مربوط به ماه 30 میلیون دلاری گوگل در سال 2007 را اندازی شد . با بستن یک قرارداد معتبر تا دسامبر 2015 . spaceIL این رقابت را برای تیم های دیگر باز گذاشته که تا پایان 2016 فرصت دارند تا همین کار را بکنند . زمانی که ربات تیمی با امنیت روی سطح ماه بنشیند ، باید تا فاصله ی حداقل 500 متری بگردد و ویدوی اچ دی و عکس به زمین مخابره کند .
space IL میگوید که قادر به امضای توافق پرتاب به دنبال دور بعدی جمع کردن سرمایه به رهبری دو شرکت کننده ی اصلی دکتر میریام و شلدون جی ادلسون و سازمان موریس کان اند و رئیس کمپانی اران پرایومن ، میگوید این حرکت به دنبال چند پروژه ی جمع آوری سرمایه ی بزرگ و طرح مهندسی بدست آمده در سال گذشته است . پرایومن میگوید: " تنها سه کشور به آرامی یک راور را روی سطح ماه فرود آورده اند : آمریکا، شوروی سابق و چین . حالا ملت کوچک اسرائیل هم به این لیست خاص اضافه میشود و این وعده دهنده است."

ادامه مطلب
تکنولوژی
الناز فرجی۱۰:۲۳ - ۱۳۹۴ دوشنبه ۲۰ مهر

ما از طریق تجاربمان در ماه میدانیم که لباس های eva متحمل فرسایش زیاد و پاره شدن در طول ماموریت میشوند ، و با ماموربیت بعدی ناسا به مریخ که خیلی بر آن مصر است، نسل بعدی لباس های فضانوردی به معنی واقعی کلمه نابود میشوند . در تلاشی برای اینکه بفهمند چطور عمل کنند ، ناسا رقابتی را اعلام کرده که در آن بتواند ایده های آزمایش مقاومت جنس ها با پتانسیل استفاده در نسل بعدی لباس های فضایی را بدست آورد. لباس های فضایی کنونی برای چرخش زمین کم طراحی شده اند یعنی در حالیکه در مقابل کمی خسارت مقاوم اند ولی آنقدر سخت و قوی نیستند که گیجی بیشتر را تحمل کنند. در ماموریت های مااه در طول دوره ی آپولو، فرمانده ی آپولو 12 ، چالرز کندرد خسارت ها و سایش های زیادی را بعد از هشت ساعت از فعالیت eva گزارش داد ، که به جنس بیرونی چکمه هایش نفوذ کرده بود و روی تنظیمات دماییشان اثر گذاشته بود.

ادامه مطلب
تصویر و هنر
الناز فرجی۷:۴ - ۱۳۹۴ دوشنبه ۲۰ مهر

ما برای مسابقات کسب مقام قهرمانی برگشتیم . ربات پینگ پونگ یک یا دو آپ گرید داشت و به سبک راکی رقیبتان مربیتان نیز است . بله، جدید ترین نمایش از omron( شرکتی شناخته شده برای محصولات سلامتی اش ) هدفش کمک کردن به شما در این تنیس روی میز است . تمام میز به یک صفحه آپگرید شده است و راه پیش بینی شده ی توپ را نشان میدهد و حتی جایی که بازیکن باید به آن ضربه بزند .
برای کنترل اینکه توپ بعد از ضربه زدن ربات کجا میرود، درگیر نیروی پردازش بیشتر است و بنابراین یک کامپیوتر جدید پشت همه ی اینهاست . ( این ربات با ظاهری عاقل و همینطور ترسناک است ).

ادامه مطلب
تکنولوژی
الناز فرجی۲۲:۵۹ - ۱۳۹۴ يکشنبه ۱۹ مهر

روش های فعلی کشف پادتن هایی که بیماری اچ آی وی را نشان میدهند به طرز دردناکی آهسته و کند اند . با این حال یک ماشین نانوی جدید DNA طراحی شده توسط تیم بین المللی محققان ( و سرمایه گذاری شده توسط سازمان خیریه ی بیل و ملیندا ) میتواند این پروسه را به چند دقیقه کاهش دهد . این نانوماشین بر پایه ی دی ان ای طراحی و ترکیب شده است تا پادتنی خاص و مورد هدف را تشخیص داده و به آن بچسبد .حتی در نمونه های غلیظ و پیچیده مانند خون . زمانیکه این ماشین ها با پادتن مورد نظر ترکیب شوند ، این ملحق شدن باعث تغییرات ساختاری میشود که باعث امید است . آزمایشی که نیازمند ساعت ها کار دقیق ، پیچیده و گران بود حالا 5 دقیقه وقت میگیرد. و هر چه زودتر دکتر ها از این بیماری آگاه شوند، زودتر درمانش را آغاز میکنند . به علاوه این ماشین های نانو میتوانند به آسانی طوری طراحی شوند که پادتن های مختلفی را تشخصی دهند.

ادامه مطلب