ایران و جهان
اندیشه سبز خزر۹:۰ - ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد

مراقبت و نظارت شخصی و غیر نظامی در سال‌های اخیر در چین رشد شتابانی داشته است، و با توسعه‌ی فناوری تشخیص چهره، چین از این فناوری برای محافظت از مردم استفاده می‌کند. پلیس با عینک‌های تشخیص چهره، مسافران را چک می‌کند، مقامات برای دیده‌بانی اقلیت‌های قومی از آن بهره می‌برند و حالا فناوری Orwellian هدف تازه‌ای دارد: بچه‌ها. بر اساس خبری از وب‌سایت دولتی Hangzhou.com، مدرسه‌ای در چین فناوری تشخیص چهره را برای بررسی توجه و دقت بچه‌ها در کلاس درس، به کار برده است.

ادامه مطلب
تکنولوژی
سارا محمد علیئی۸:۰ - ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد

Microsoft و متخصصان دانش فناوری چین، قصد دارند تا در یک برنامه‌ریزی زمان‌بندی‌ شده، به‌ صورت مشترک بر روی توسعه‌ی هوش مصنوعی کار کنند. آن‌ها در این پروژه قصد دارند تا تعداد متخصصین در این زمینه و تعداد سیستم‌عامل برای توسعه‌ی نانو تکنولوژی را افزایش دهند.

ادامه مطلب
موبایل و تبلت
سارا محمد علیئی۷:۰ - ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد

Xiaomi به‌طور رسمی پوستر رونمایی از محصول Xiaomi Mi 8 را با اعلام تاریخ ۳۱ می منتشر کرد. در این تصویر یک عدد ۸ بزرگ را نمایش می‌دهد که نشانگر هشتمین سالگرد تأسیس کمپانی Xiaomi است. به همین جهت توسعه‌دهندگان محصول جدید را Xiaomi Mi 8 نام‌گذاری کرده‌اند. بر اساس برنامه‌ریزی‌ها، برای برگزاری این رویداد ۵ هزار نفر ازجمله شرکا، طرفداران و روزنامه‌نگاران به مراسم دعوت‌ شده‌اند.

ادامه مطلب
تکنولوژی
سارا محمد علیئی۵:۰ - ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد

در آخرین تحقیقات محققان علم رباتیک، مشخص‌ شده با قرار گرفتن تعدادی زیادی ربات حشره، در یک فضای مدور، پس از مدتی که همه‌ی ربات‌ها به‌ صورت پراکنده در این ظرف حرکت می‌کنند، شروع به حرکت دسته‌جمعی و مشترک به یک‌ جهت می‌کنند. ربات‌های کوچک سوسکی شکل تنها دارای یک توانایی، آن‌هم حرکت با سرعت ۳۰ سانتیمتر بر ثانیه هستند. این ربات‌ها در دانشگاه بوردو در کشور فرانسه تولید شده‌اند. نتیجه‌گیری در مورد هوش جمعی ربات‌ها زمانی اتفاق افتاد که دانشمندان تصمیم گرفتند رفتار ربات‌ها را در برابر موانع در یک محیط دایره‌ای شکل بسنجند.

ادامه مطلب
ایران و جهان
سارا محمد علیئی۳:۰ - ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲ خرداد

بسیاری از مردم نمی‌دانند که استاندارد ملی ایران چه حدودی را برای میزان تشعشعات رادیویی و مایکروویو در مناطق مسکونی تعیین کرده است و آنتن‌های اپراتورهای تلفن همراه وایمکس باید در چه فاصله‌ای از اماکن مسکونی نصب شوند. به گزارش ایسنا، از سوی نهادهای مسئول بارها اعلام‌ شده که تشعشعات پرتوهای رادیویی کمتر از میزان استاندارد تعیین‌ شده است، با این‌ وجود شهروندان در صورت نگرانی از نصب دکل‌های اپراتورهای تلفن همراه وایمکس می‌توانند شکایت خود را ثبت کنند تا اندازه‌گیری‌های لازم انجام و نتایج آن اعلام شود.

ادامه مطلب
ایران
اندیشه سبز خزر۲۳:۰ - ۱۳۹۷ سه شنبه ۱ خرداد

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین منتظری در حاشیه‌ی بیستمین جشن انجمن حمایت زندانیان مرکز، در جمع خبرنگاران در پاسخ به این پرسش که اخیراً شش وزیر و دو نماینده‌ی مجلس و عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای محرمانه در نامه‌ای خواستار رفع فیلتر از توئیتر شده و اعلام کردند آیا این درخواست مورد قبول واقع می‌شود، گفت: دیروز با دو نامه مواجه بودیم که تعدادی از وزاری عضو کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه ارائه کردند. یک نامه جهت رفع فیلتر از توئیتر و طرح در کارگروه بود و نامه‌ی دوم هم با شش امضا در رابطه با رفع فیلتر از دو سامانه‌ی دیگر بود.

ادامه مطلب
ایران
اندیشه سبز خزر۲۱:۰ - ۱۳۹۷ سه شنبه ۱ خرداد

در جلسه‌ی عصر امروز و با دستور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اپراتورها و شرکت‌های ارایه دهنده‌ی اینترنت مکلف به رفع اختلالات اینترنتی ظرف ۲۴ ساعت آینده شدند.

ادامه مطلب