ایران
اندیشه سبز خزر۲۱:۰ - ۱۳۹۷ دوشنبه ۲۴ ارديبهشت

به گزارش «آخرین خبر»، پس از افزایش قیمت ارزهای خارجی بسیاری از فروشندگان گوشی‌های همراه بدون اطلاع رسانی قبلی که می‌تواند نشانی از عدم هماهنگی با نهادهای مرجع قیمت‌گذاری دارد، اقدام به افزایش بی‌حساب و کتاب گوشی‌های همراه کردند تا شاهد افزایش قیمت ۲۵ الی ۳۰ درصدی در بازار تلفن همراه باشیم. همچنین بسیاری از فروشندگان در همین اوضاع نا‌ به سامان از فروش گوشی علی‌الخصوص گوشی‌های پرچمدار امتناع می‌کنند و منتظر تثبیت قیمت ارز و از بین رفتن نوسانات هستند.
بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد فروشگاه‌های آنلاین معتبر اکثر گوشی‌های خود را ناموجود کرده‌اند و یا با قیمتی گزاف برای فروش گذاشته‌اند. همچنین در بازار موبایل فروشندگان تمایلی به فروش نداشته یا آن چنان قیمت‌ها را بالا برده‌اند که خریدار دیگر تمایلی به خرید یک گوشی هوشمند ندارد تا بازارهای موبایل کسادی بی‌سابقه‌ای را تجربه کرده و خلوت‌تر از همیشه باشند.
برای آگاهی از میزان تغییر قیمت‌ها به روند تغییر قیمت گوشی‌های آیفون x، گلکسی J7 Core و گلکسی اس 8 پلاس (که گوشی قدیمی محسوب شده و بسیاری انتظار کاهش قیمت این گوشی را بعد از گذشت مدتی داشتند) در چند ماه اخیر نگاهی می‌اندازیم. گوشی آیفون x با ظرفیت ۶۴ گیگابایت که در اواخر سال ۹۶ با قیمت حدود ۶ میلیون تومان عرضه می‌شد، در هفته‌های اخیر با قیمتی بیشتر از ۷ میلیون تومان معامله می‌شود. گلکسی J7 Core که میان رده‌ی محبوب سامسونگ در ایران است از قیمت ۸۰۰ هزارتومان در پایان سال ۹۶، به قیمت یک میلیون و چهارصد هزارتومان رسیده است. گلکسی اس ۸ پلاس نیز در چند ماه گذشته با افزایش قیمت حدود ۸۰۰ هزار تومانی همراه شده است.
این در حالی است که اخیرا رئیس انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی اعلام کرده بود در سال ۱۳۹۷ تا به امروز هیچگونه ثبت سفارشی برای واردات موبایل انجام نشده و همین مسئله باعث شده تا علاوه بر عدم ورود محصولات جدید، میزان موجودی کالاهای فعلی در بازار کاهش و در نهایت قیمت‌ها به صورت محسوسی افزایش پیدا کند که نگرانی‌های زیادی را از نظر وضعیت خرید مردم به دنبال داشته است. همچنین وی مدعی شد تا کنون با وجود وعده‌ها دلار دولتی با قیمت ۴۲۰۰ تومان به واردکنندگان تلفن همراه، تبلت و لوازم جانبی اختصاص پیدا نکرده است.

برچسب ها
دسترسی سریع
دیدگاه کاربران
در حال حاضر هيچ نظری برای نمایش موجود نيست
ارسال دیدگاه