گوناگون
الناز فرجی۱۳:۹ - ۱۳۹۴ چهارشنبه ۶ آبان

"استیو جابز" یک زندگینامه ی معمولی نیست . این چیزی است که ما در مصاحبه با کارگردانش دنی بویل و نویسنده اش آرون سورکین فهمیدیم. این فیلم بیشتر شبیه یک نمایشنامه با 3 پرده است ، که هر کدام قبل از آغاز یک تولید بزرگ اتفاق می افتد . و با این حال سخت است که با آن مانند یک بیوگرافی برخورد نکنیم --نام جابز در عنوان است ؛ چه انتظاری دارید ؟ بنابراین خیلی تعجب آور نیست که این فیلم بین کج خلقی ها غرق شود . جابز در واقع قبل از تولیداتش و معرفی آنها با دوستان و خانواده اش مکالمات متحول کننده نداشت . جواناهافمن در زمان راه اندازی آی مک حتی در اپل کار هم نمیکرده است . این ها حقایقی هستند که ارزش عنوان شدند دارند اما تمرکز بر روی این بی دقتی ها باعث میشود از تصویر کلی غافل شویم .
هنرد لازم نیست دقیق باشد .

نمیخواهیم سورکین را در جایگاهی بالایی قرار دهیم اما کاری که او با فیلم استیو جابز میکند مانند کاری است که شکسپیر با نمایشنامه های تاریخی اش میکرد . مانند ژولیوس سزار که بر مبنای اثر پلوتارک که  درباره ی زندگینامه ی مشاهیر یونان و روم بود .شکسپیر اتفاقات را غلیظ نشان میداد تا چیزهای را دراماتیک تر کند و شخصیت هایی را معرفی میکرد که وجود نداشتند  و اساسا تمام نمایشنامه را با دید دراماتیکش بازسازی میکرد . مشابها استیو جابز فیلمی است که از عناصر بیوگرافی والتر آیزاکن استفاده میکند اما از آزادی های زیادی برای گفتن داستان این نابغه و روابطش دختر و اطرافیانش استفاده میکند . 

واقعا سخت نیست که جابز را به عنوان یک شخصیت شکسپیری در فیلم ببینیم . او مردی با دیدی خاص است که نشان میدهد چگونه میتوان با علم کامپیوتر دنیا را تغییر داد و قدرت انجام دادنش را دارد. و با این حال قادر نیست اعتراف کند لیزا برنان در واقع دختر اش است ، حتی وقتی آزمایش ژنیک این را ثابت کرد . چگونه این دو سمت شخصیت را توجیه میکنید ؟ شما میتوانید این کار را جستجوی حقایق انجام دهید ، همان کاری که الکس گیبنی با استیو جابز کرد : مردی در ماشین . یا میتوانید نشان دهید که استیو جابز چگونه از یک مردی که سرش از هوش زیاد پر باد است تبدیل به مردی مسن تر و عاقل تر تبدیل میشود. همان کاری که سورکین و بویل کردند . بازیگری مایل فاسبندر نیز مناسب است -- او اصلا شبیه جابز نیست اما این همچنین یاداور هنر فیلم است . ما میدانیم که در واقع به کسی نگاه نمیکنیم که سعی کند جابز باشد . به جایش ما ایده های جابز را کشف میکنیم .
حقایق زیادی در این فیلم وجود دارد . 

در بیوگرافی آیزاکن که توسط جابز هم تایید شده ؛ حتی با اینکه همیشه او را خیلی مثبت نشان نداده ؛ سورکین همچنین با کسانی که در فیلم حضور داشتند صحبت کرد . که شامل مدیر قبلی اپل جان اسکالی ، که به خاطر اخراج جابز معروف است و کسی سخت تلاش کرده تا در چند دهه ی گذشته از مورد توجه عموم بودن دور بماند . ، و جوانا هافمن ، مدیر بازاریابی که بخشی از تیم اصلی مکنتاش و یکی از نزدیک ترین افراد به جابز بود . و البته استیو وزنیاک که حرف زیادی برای گفتن داشت . بازیگران اصلی هم شانس دیدن شخصیت هایشان را در واقعیت داشتند . که به دقت نقش هایشان می افزاید . 
همه ی زمینه های مفهومی فیلم در مورد روابط و همینطور خود فیلم واقعیت رابه خوبی نشان میدهد .اسکالی به عنوان مثال حالتی پدرانه برای جابز دارد که این خیانت نهایی اش را ناراحت کننده تر میکند . در ضمن هافمن شخصیت سرسختی برای جابز است . زمانی که او جابز را مجبور میکند تا برنان - جابز را برای خودش قبول کند ، شما میتوانید سالها دوستی را پشت این قضیه ببینید . وزنیاک و مهندس سابق مک ، اندی هرتزفیلد به عنوان شخصیت های اخلاقی عمل میکنند . ووز از جابز میواهد تا کارمندانی که لگدمال کرد را تصدیق کند و هرتزفیلد به عنووان نوعی پدر برای برنان- جابز عمل میکند ؛ زمانی که خیلی احتیاج دارد . لیزا برنان در واقع در این فیلم شرکت کرد .


دختر بزرگتر جابز ؛ برنان -جابز (زمانی که نه سالش بود نامش را عوض  کرد ) ؛ هم قبول کرد تا با سورکین درباره ی فیلم صحبت کند . این متعجب کننده است چون او حتی با آیزاکن درباره ی زندگینامه ی اصلی جابز صحبت هم نمیکند . همانطور که سورکین میگوید مکالمه ی آنها به او این امکان را داد تا انسانیت پشت مردی را ببینید که فرزندش را قبول نکرد .  او در مصاحبه ای گفت " صادقانه بگویم که در ابتدا برایم سخت بود تا رفتار گذشته ی استیو با دخترش را درک کنم و داستان یک جورهایی برای من آنجا تمام میشود . اهمیت نمیدهم که گذشته چگونه بوده . من هیچ وقت این را به لیزا نگفتم اما او به من کمک کرد تا از این قضیه بگذرم . او داستان هایی درباره ی پدرش به من گفت که لزما داستان های خوشایندی نبودند اما او همیشه در آخر این را میگوید " میبینی ؟ او من را به همین دلیل دوست دارد ." و این خیلی کمک کننده بود.   گرچه چیزهای زیادی در طول سالها در مورد جابز نوشته شده ، تجربه ی برنان - جابز خیلی چیزهای زیادی در مورد آنها عنوان نکرد . تجربه ی تازه ای بود که دید دخترش را از داستان جابز بدانیم ؛ یک جاهایی حتی آنهم در مورد زندگی واقعی نبود . " .

دسترسی سریع
دیدگاه کاربران
در حال حاضر هيچ نظری برای نمایش موجود نيست
ارسال دیدگاه
پیشنهاد ویژهx

اعضای مصنوعی مرد آهنی و Airbnb عجیب و ترسناک