تکنولوژی
اندیشه سبز خزر۱۳:۰ - ۱۳۹۸ سه شنبه ۱ مرداد

به گزارش مهر به نقل از نیواطلس، در بخش‌هایی از خاک استرالیا و آمریکا و برخی کشورهای دیگر منابع انرژی حرارتی زمین به راحتی و به طور مستقیم در دسترس هستند و محققان موسسه فناوری توکیو از همین منابع برای تولید نوع جدیدی از باتری استفاده کرده‌اند که به طور مستقیم انرژی حرارتی را به الکتریسیته مبدل می‌کنند.
اکثر سیستم های زمین گرمایی که گرمای طبیعی زمین را به برق مبدل می کنند از آب گرم شده توسط صخره های بسیار داغ در مسیرهای چند کلیومتری برای تکمیل فرایند تولید الکتریسیته بهره می گیرند. این آب یا باید از محیط اطراف به صورت طبیعی تامین شود یا به محل انجام فرایند پمپاژ شود. این کار باید در گرمای بالای ۱۸۰ درجه سانتیگراد صورت پذیرد که فرایندی وقت گیر و پرهزینه است.
اما پژوهشگران ژاپنی روش جدیدی را برای حذف آب و تکمیل مستقیم این فرایند ابداع کرده اند.آنها از سلول های حرارتی ویژه ای موسوم به اس تی سی استفاده کرده اند که قادر به تولید برق در دمای زیر ۱۰۰ درجه سانتیگراد هستند و بنابراین نیازی به استفاده از جریان بخار یا آب بسیار داغ نیست.
اس تی سی در واقع یک باتری سه لایه است که دو الکترود بین آنها پیچیده شده اند. این لایه ها عبارتند از لایه انتقال الکترون، لایه نیمه هادی از جنس ژرمانیوم و لایه جامد الکترولیت. باتری یادشده در گرمای زیاد بدون مشکل فعالیت کرده و الکتریسیته تولید می کند. گروه سازنده امیدوارند در آینده نزدیک بتوانند تولید انبوه این باتری را آغاز کنند.

برچسب ها
دسترسی سریع
دیدگاه کاربران
در حال حاضر هيچ نظری برای نمایش موجود نيست
ارسال دیدگاه