ایران و جهان
سارا محمد علیئی۳:۰ - ۱۳۹۶ پنج شنبه ۲۶ بهمن

رئیس انجمن ایمنی زیستی اعلام کرد بند الحاقی ۴ تبصره‌ی ۱۱ قانون بودجه‌ی سال ۹۷ که مربوط به مخالفت با محصولات تراریخته بود، در مجلس شورای اسلامی رای نیاورد و از بودجه حذف شد.
بهزاد قره‌یاضی در گفتگو با مهر، اظهار داشت در بند الحاقی ۴ تبصره‌ی ۱۱ قانون بودجه‌ی سال ۱۳۹۷، مقرر شده بود مصرف محصولات تراریخته انسانی ممنوع شود و سازمان پدافند غیرعامل، به فهرست صادرکنندگان مجوز ورود محصولات تراریخته اضافه شود. در همین حال ۱۰ درصد عوارض ورودی به محصولات تراریخته وارداتی اضافه شود.
وی با تأکید بر اینکه تلاش پژوهشگران و روشنگری جامعه‌ی علمی سبب شد که این پیشنهاد عجولانه از بودجه ۹۷ حذف و از دستور کار خارج شود، گفت: معایب این بند الحاقی عجولانه و عوارض ناشی از آن پیش‌ از این توسط انجمن ایمنی زیستی به اطلاع مسئولان رسیده بود.
رئیس انجمن ایمنی زیستی با اشاره به حمایت جامعه‌ی علمی و همراهی برخی نمایندگان مجلس در روشنگری مشکلات این تصمیم، اضافه کرد: نمایندگان مجلس با رأی قاطعی این بند الحاقی را برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق فرستادند و در این کمیسیون، اعضا با دقت نظر بیشتر رأی به حذف کل بند الحاقی دادند.
قره‌یاضی این اقدام را دستاورد مهمی برای جامعه‌ی علمی کشور عنوان کرد و گفت: با این‌ وجود اما همچنان حجم واردات محصولات تراریخته (و غیر تراریخته) به کشور آزاردهنده است و ما تأکید داریم که تولید برخی محصولات تراریخته (از جمله پنبه‌ی تراریخته مقاوم به آفات) در کشور تا مرز خودکفایی و حتی صادرات امکان‌پذیر است.

برچسب ها
دسترسی سریع
دیدگاه کاربران
در حال حاضر هيچ نظری برای نمایش موجود نيست
ارسال دیدگاه