ایران
اندیشه سبز خزر۱۹:۰ - ۱۳۹۷ جمعه ۲۸ ارديبهشت

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به عزم ملی و فراجناحی این شورا در توسعه فضای مجازی گفت: نباید به بهانه‌ی برخی نگرانی‌ها و پیامدهای منفی که در هر نوع فناوری وجود دارد، این فضا را محدود ساخت.
ابوالحسن فیروزآبادی در بیانیه‌ای، ۲۷ اردیبهشت ماه روز جهانی ارتباطات را تبریک گفت.
وی با بیان اینکه روز ۲۷ اردیبهشت، روز جهانی ارتباطات فرصتی است که ضمن تبریک آن به همه‌ی همکاران و فعالان این عرصه، به تامل درباره‌ی تحولات آن و افق‌های پیش رو بپردازیم، ادامه داد: تحولاتی که با رشد نمایی خود دگرگونی‌های گسترده‌ای را در تمام ساحات زندگی بشر رقم زده و بسط و گسترش فضای مجازی و تقارن یافتن و همگرایی با تحولات سایر عرصه‌های علمی و فناوری، نظیر هوش مصنوعی، پردازش کوانتومی، نانو فناوری، علوم شناختی و زیست فناوری ما را در آستانه‌ی دوره‌ی تاریخی جدیدی قرار داده که تمام حوزه‌ها و شئون زندگی انسان را از قبیل حمل و نقل، تولید و مصرف کالا، پزشکی و سلامت، کشاورزی، هویت و فرهنگ، اقتصاد، سیاست و حکمرانی دگرگون کرده و خواهد کرد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی اضافه کرد: در سطح کلان نیز این تحولات موجب شده و خواهد شد که صورتبندی اقتصادی-اجتماعی جوامع و کشورها و موازنه‌ی قدرت میان آن‌ها با حضور بازیگران جدید این فضای نوین، تغییرات وسیعی بیابد. به طوری که امروزه، شکاف‌ها و طبقه‌بندی‌های کلاسیک میان کشورها کمرنگ شده و بر اساس قدرت سایبری و توانمندی‌های آن‌ها در حوزه‌های فناوری اطلاعات بازآرایی می‌شود.
فیروزآبادی افزود: لذا کشورهایی که در این زمینه قاعده‌گذاری مناسبی داشته و سرمایه‌گذاری کرده‌اند و توانسته‌اند علاوه بر تقویت حوزه‌های علمی و فناوری و تقویت نظام نوآوری، در حوزه‌های کاربردی نیز از ظرفیت‌های این فضا در ساحت‌های اقتصادی، صنعتی، کشاورزی، فرهنگی و اجتماعی استفاده کنند، در این مناسبات و آرایش جهانی جایگاه برتری خواهند داشت و بالعکس، کشورهایی که از این قافله عقب بمانند، جایگاه درخور و مناسبی نخواهند داشت.
رئیس مرکز ملی فضای مجازی خاطر نشان کرد: در چنین شرایطی، ما نمی‌توانیم از این فرصت تاریخی پیش آمده بگذریم و به بهانه‌ی برخی نگرانی‌ها و پیامدهای منفی که در هر نوع فناوری می‌توان سراغ گرفت، این فضا را محدود ساخته و یا از ظرفیت‌های تسهیل‌گر و توانمندساز آن برای مردم و کشور استفاده نکنیم. بلکه بالعکس، باید با عزمی ملی و فراتر از سلائق سیاسی، با تمام توان بسترهایی را فراهم کنیم که این فضا با سرعت و امنیت بسیار بالاتری توسعه یابد؛ توسعه‌ای فعال، مبتنی بر برنامه، متوازن، متناسب و سریع.
وی گفت: عزمی ملی و فراجناحی در شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی کشور شکل گرفته تا با اتکا به ظرفیت‌های دانشگاهی و نخبگی بومی و استفاده از تجارب کشورهای دیگر، فضای مجازی امن، سالم، آزاد و عادلانه را در چارچوب مرزهای ملی فضای مجازی توسعه دهد و با قاعده‌گذاری‌های مناسب، این فضا را برای فعالیت بیش از پیش فعالان اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی آماده سازد.
فیروزآبادی خاطر نشان کرد: بدیهی است که طی این مسیر و ورود به این دوره‌ی تاریخی جدید، صعوبت و ناملایمت‌های خواسته و ناخواسته زیادی خواهد داشت که با عزمی ملی، نگاهی فراجناحی، همکاری و همدلی تمامی مسئولان و نیروهای اجتماعی و سیاسی، بالاخص نخبگان، میسر خواهد شد.
به گفته‌ی وی، در این فراز تاریخی که تحولات دانش‌محور مبتنی بر نظام شبکه‌ای انسان و اشیاء بوده و فرآیندها، روابط و ساختارها را تحت تاثیر قرار می‌دهد، تلاش مضاعف نخبگان در درک تحولات و ارائه‌ی راه‌کارها و نقشه‌ی راه ضروری است.

برچسب ها
دسترسی سریع
دیدگاه کاربران
در حال حاضر هيچ نظری برای نمایش موجود نيست
ارسال دیدگاه