ایران
اندیشه سبز خزر۱۵:۰ - ۱۳۹۸ دوشنبه ۱۸ شهريور

وزیر ارتباطات گفت: در موضوع پرداخت خسارت سیل امسال کشور با به‌کارگیری داده‌های فضایی، ۱۵۰۰ میلیارد تومان صرفه‌جویی صورت گرفت.
به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات، جلسه هیئت‌امنای پژوهشگاه فضایی به ریاست محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و با حضور سیروس موثقی، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات، مرتضی براری معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران و حسین صمیمی رئیس پژوهشگاه فضایی ایران و سایر اعضای هیئت‌امنا برگزار شد.
وزیر ارتباطات در این جلسه با بیان اینکه صنعت فضایی یک حوزه استراتژیک و بسیار حائز اهمیت است، گفت: در یک نمونه، پژوهشگاه فضایی در حوزه کاربردی کردن صنعت فضایی باعث صرفه‌جویی ۱۵۰۰ میلیارد تومانی در موضوع پرداخت خسارت سیل اخیر کشور شد.
آذری جهرمی با بیان اینکه در یک سال و نیم اخیر، حرکت پژوهشگاه فضایی به‌ویژه در حوزه کاربردی کردن صنعت فضایی بسیار خوب و موفق بوده است گفت: یک‌ قلم از اموری که پژوهشگاه در این رابطه پیش برد بحث علمی و دقیق برآورد خسارت سیل ابتدای امسال بود.
وی افزود: وقتی به وزیر کشور اعلام کردیم که توان برآورد سیل با استفاده از داده‌های فضایی را داریم، انصافا پای‌کار ایستاد تا پرداخت خسارت‌ها، با استفاده از داده‌های فضایی به‌صورت دقیق و علمی انجام شود.
وزیر ارتباطات ادامه داد: پیش از آن اطلاعات خیلی عجیبی برای برآورد خسارت سیل درآمده بود. به‌طور نمونه زمین ۳۰۰ متری، ۳۰۰ هکتار اعلام‌ شده بود؛ زمینی که کشت نشده بود را کشت‌شده اعلام کرده بودند و... . بنابراین تنها همین یک اقدام پژوهشگاه فضایی، باعث شد تا بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان در موضوع پرداخت خسارت سیل صرفه‌جویی شود که به رئیس‌جمهور هم اعلام کردیم.
وی با بیان اینکه از ابتدای تأسیس پژوهشگاه فضایی تا الان، ۱۵۰۰ میلیارد تومان خرج تحقیقات در حوزه صنعت فضایی نشده است، گفت: اینها تنها یک نمونه از کاربردهای صنعت فضایی است که می‌تواند منجر به بهبود مدیریت و افزایش بهره‌وری شود. البته با این‌حال شاهد مخالفت‌ها و مقاومت‌های جدی هم بوده‌ایم. چرا که یکی از ثمرات کاربردی شدن صنعت فضایی شفافیت است و شفافیت هم همواره مخالفان خاص خود را دارد.
آذری جهرمی یک نمونه دیگر استفاده از داده‌های فضایی را کشف مزرعه کشت خشخاش عنوان و اضافه کرد: اگرچه بعد از اعلام ما، طی مصاحبه‌هایی وجود این مزرعه را تکذیب کردند اما ما می‌دانستیم چنین مزرعه‌ای وجود دارد؛ هدف ما این بود که درباره واقعیت‌ها شفاف‌سازی کنیم و با استفاده از داده‌های فضایی، جلوی جنایتی که متأسفانه در کشور در حال انجام بود، گرفته شد.
وزیر ارتباطات افزود: استفاده از کاربردهای صنعت فضایی در حال فراگیر شدن است و توافقنامه‌هایی با نهادها و وزارتخانه ها برای استفاده از داده‌های فضایی در حال امضا شدن است، بنای ما این است که دستگاه‌ها تا یک سال آینده از داده‌های فضایی استفاده کنند.
وی گفت: از سال آینده پژوهشگاه فضایی باید به سمت شیوه‌هایی برای کسب درآمد از داده‌های فضایی پیش برود. بخشی از این درآمد را هم خود پژوهشگاه کسب و امکان استفاده از بخشی دیگر را برای بخش خصوصی فراهم کند.
رئیس هیئت‌امنای پژوهشگاه فضایی گفت: با وجود محدودیت‌ها اجازه نداده‌ایم که در تأمین منابع مالی پژوهشگاه فضایی، مشکلی ایجاد شود و با اولویت نخست، منابع مالی این مرکز را تأمین کرده‌ایم چرا که اعتقاد داریم صنعت فضایی یک حوزه استراتژیک و بسیار حائز اهمیت است.
آذری جهرمی در این نشست یاد و خاطره ۳ شهیدی که سال گذشته در جریان تحقیقاتی در پژوهشگاه فضایی به درجه رفیع شهادت نائل آمدند را گرامیداشت.

برچسب ها
دسترسی سریع
دیدگاه کاربران
در حال حاضر هيچ نظری برای نمایش موجود نيست
ارسال دیدگاه