ایران
اندیشه سبز خزر۲۱:۰ - ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۵ آبان

به گزارش مهر، مدیرکل نظارت بر سرویس‌های رادیویی رگولاتوری گفت: تمام گوشی‌های وارداتی قانونی، از نظر میزان تشعشع نمونه‌برداری می‌شوند و میزان تشعشع امواج این گوشی‌ها پایین‌تر از حد استاندارد است.
غلامرضا خاکسار درباره‌ی نگرانی برخی کاربران از میزان تشعشع گوشی‌های تلفن همراه اظهار داشت: تمام گوشی‌های که وارد کشور می‌شوند در ۲ آزمایشگاه مجهز در دانشگاه علم و صنعت و مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک، تست و نمونه‌برداری می‌شوند که این آزمایشگاه‌ها از مدرن‌ترین و به‌روزترین آزمایشگاه‌های دنیا محسوب می‌شوند.
وی با بیان اینکه در این نمونه‌برداری و تست تاییدیه‌ها، میزان نرخ جذب تشعشع گوشی‌ها اندازه‌گیری می‌شود، ادامه داد: این میزان برای اندام‌های مختلف بدن، رقم متفاوتی است. برای مثال برای سر و بدن اندازه‌ی نرخ جذب تشعشع باید کمتر از ۱.۶ وات بر کیلوگرم باشد. این رقم برای دست و پا فرق دارد.
خاکسار با بیان اینکه تمامی گوشی‌هایی که به صورت قانونی وارد کشور می‌شوند از نظر نرخ جذب تشعشع بر اندام‌های مختلف بدن تست شده و با حد استاندارد مطابقت داده می‌شوند، تاکید کرد: آزمایشگاه‌های متولی این بخش بسیار مجهز بوده و نمونه‌ی آن‌ها جز در کشور ترکیه، در سایر کشورهای منطقه دیده نمی‌شود‌ و از این حیث، بسیار قابل اطمینان هستند.
مدیرکل دفتر نظارت بر سرویس‌های رادیویی رگولاتوری درباره‌ی فرآیند تست گوشی‌های وارداتی گفت: زمانی که گوشی وارد کشور می‌شود یک نمونه از آن نمونه‌برداری شده و به آزمایشگاه‌ها برای دریافت تایید نمونه فرستاده می‌شود. در این تست‌ها، علاوه بر بحث وای‌فای و سایر تست‌های عملکردی، میزان جذب تشعشع (SAR) هم اندازه‌گیری می‌شود.
وی با بیان اینکه میزان SAR مهم‌ترین آیتم در تست گوشی‌های موبایل و خط قرمز ما محسوب می‌شود، افزود: اگر در تست‌های انجام شده مشخص شود که میزان SAR گوشی بالاتر از حد مجاز بوده، قطعا جلوی ورود گوشی به کشور گرفته می‌شود.
خاکسار در پاسخ به این سوال که چند درصد از گوشی‌های موبایل وارداتی در این شرایط تایید نمی‌شوند، گفت: از آن جایی که هم‌اکنون اکثر گوشی‌هایی که به صورت قانونی وارد کشور می‌شوند، از برندهای معتبر دنیا هستند و باید استانداردهای روز دنیا را رعایت کنند، تاکنون به جز یک مورد، موضوعی گزارش نشده و تمامی تست‌ها پایین‌تر از حد استاندارد بوده است.
این مقام مسئول در رگولاتوری افزود: این مورد نیز مربوط به سال ۹۰ بوده است که میزان نرخ تشعشع یک مدل گوشی از یک کمپانی معروف، یک صدم وات بر کیلوگرم بالاتر از حد استاندارد بود که ما موضوع را به نماینده این برند در ایران گزارش دادیم و این وندور طی فراخوانی گوشی را از سطح بازار جمع‌آوری کرد.
وی با تاکید بر اینکه برای گوشی‌هایی که به صورت قانونی وارد بازار می‌شوند هیچ نگرانی وجود ندارد و کاربران تنها باید نسبت به رعایت موارد بهداشتی در استفاده از گوشی‌ها دقت کنند، افزود: در حالت استاندارد روز دنیا، هیچ گوشی غیراستانداردی به صورت قانونی وارد کشور نمی‌شود؛ مگر آنکه گوشی قاچاق باشد و تست نشود که یکی از دلایل اعمال طرح رجیستری نیز این موضوع بود و هم اکنون با صفر شدن قاچاق گوشی در کشور، این نگرانی وجود نخواهد داشت.

برچسب ها
دسترسی سریع
دیدگاه کاربران
در حال حاضر هيچ نظری برای نمایش موجود نيست
ارسال دیدگاه