ایران و جهان
سارا محمد علیئی۱:۰ - ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت

وزیر ارتباطات استفاده و فراگیری فیلترشکن‌ها را تهدید بزرگ‌تری نسبت به حضور یک پیام‌رسان دانست و گفت: انتقاد می‌کنند چرا سایفون بسته شد، درحالی‌که این موضوع آشکار است. پروژه‌ی سایفون مورد حمایت مالی مستقیم وزارت خارجه‌ی آمریکا است و تمام منابع مالی‌اش آنجا تأمین می‌شود.
به گزارش ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی عصر امروز در مراسم ارائه‌ی گزارش فعالیت‌ها و پروژه‌های ایرانسل به مناسبت هفته‌ی ارتباطات با تأکید بر نقش فناوری اطلاعات در اقتصاد فرهنگ اظهار کرد: شبکه‌های اجتماعی فقط ابعاد امنیتی، سیاسی و خبری ندارند. اگر ما از این فضا حمایت می‌کنیم، از اتفاقات بعد آن نیست که حمایت می‌کنیم. ما نگران عقب ماندن در زمینه‌ی اتفاقات مثبت آن هستیم. اگر می‌گوییم باید همراهی مردم را در تصمیمات نهایی داشته باشیم، به‌ این‌ علت است. مدتی قبل می‌توانستیم بگوییم رتبه‌ی شاخص امنیت مجازی را از ۹۰ به ۶۰ رساندیم اما پس از ترویج باج‌افزارها و بدافزارها نمی‌دانیم اکنون چه شاخص امنیتی داریم.
او در ادامه درباره‌ی علت بسته شدن فیلترشکن سایفون، توضیح داد: یکی از مدیران فیلترشکن‌ها جایی نوشته بود که باید از ایران تشکر کنیم که به کسب‌وکار ما رونق داد؛ به همین دلیل نباید اجازه‌ دهیم که این موضوع گسترش پیدا کند.
آذری جهرمی با بیان اینکه ما نباید به خاطر وابستگی از یک پیام‌رسان به پیام‌رسان دیگری برویم، افزود: باید اعتماد درونی را افزایش دهیم زیرا مردم بر اساس رفتارهای ما تأثیر می‌گیرند. دولت از همان ابتدا با مماشات کار می‌کرد، نه غرب‌زده و نه چشمش را بر اتفاقات منفی این فضا بسته بود اما اتفاقات مثبت هم در این فضا وجود دارد. مسئولان با اطلاع کامل از نتیجه، تصمیمی که گرفته شد را پیش برده‌اند اما این موضوع نباید باعث نا امیدی شود؛ زیرا نه توسعه توقف‌پذیر است و نه این مسیر برگشت‌پذیر.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به فیلتر شدن شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌هایی از جمله اورکات، فیس بوک و وی چت مانند تلگرام گفت: تا زمانی که تبیین سیاست نکنیم، در برخورد با رسانه‌های نوین دچار مشکل می‌شویم. مسئولان هر روز یک اظهار نظر می‌کنند و مردم نمی‌دانند تکلیفشان چیست اما باید یک استراتژی واحد در رسانه دیده شود.
او با بیان اینکه در عصر فناوری، اقتصاد و فرهنگ و سیاست به هم تنیده است، بیان کرد: ایجاد محدودیت در فضای مجازی طبیعتاً در عرصه‌ی اقتصادی تأثیر خواهد گذاشت. حالا عده‌ای می‌گویند کسب‌وکاری در این فضا نبوده است. از طرفی تأثیرات عرصه‌ی اقتصادی در موضوعات فرهنگی هم مؤثر خواهد بود؛ بنابراین این فضا اکنون صرفاً یک فضای خبری و رسانه‌ای نیست.

برچسب ها
دسترسی سریع
دیدگاه کاربران
در حال حاضر هيچ نظری برای نمایش موجود نيست
ارسال دیدگاه