ایران
اندیشه سبز خزر۱۷:۰ - ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۸ آذر

به گزارش مهر، محمدجواد آذری جهرمی صبح امروز در مراسم افتتاحیه نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مخابرات که در محل پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، یکی از چالش‌های مهم این روزهای بسیاری از کشورها را آماده شدن برای انقلاب صنعتی چهارم و تحول دیجیتال عنوان کرد.
وی گفت: تغییرات برای رسیدن به این هدف در کشور نیز از ابتدای دولت دوازدهم در حوزه ICT آغاز شده و همچنان نیز با سرعت در حال پیشروی است؛ به زودی نیز تغییرات شگرفی را رقم خواهیم زد.
وزیر ارتباطات گفت: برای مثال نسل پنجم ارتباطات یکی از مباحث داغ این روزها است و این فناوری می‌تواند زمینه‌ساز فعالیت ماشین‌های هوشمند متعدد شود، چرا که یکی از کاربردهای آن، کاهش تا خیر در شبکه از ۲۰ به یک میلی ثانیه است. اما سؤال اینجاست که آیا برای استفاده از ابزارهای هوشمند توانایی وجود دارد و یا برای هوشمند کردن شهر، المان‌های شهر هوشمند را داریم یا خیر؟
آذری جهرمی با بیان اینکه زمان بسیار کوتاهی برای مواجهه با انقلاب صنعتی چهارم داریم و باید در این فرصت کوتاه از حداکثر توانمندی داخلی و هم‌افزایی در کشور استفاده کنیم، خاطرنشان کرد: آماده شدن برای انقلاب صنعتی چهارم فراتر از حوزه ICT است.
وی گفت: برای مثال بخش ارتباطات، وظیفه‌ای در حوزه فرهنگی، صیانت از کودک و فضای مجازی، سواد رسانه‌ای و رسانه‌های نوین ندارد. اما کسانی که مسئولیت دارند وظیفه‌شان را انجام ندادند و درنتیجه ناگزیر به ورود به این حوزه‌ها شده‌ایم؛ اتفاقاً این افراد زبان انتقادشان باز است. هرچند که یک نفر کار کند و همه طلب کنند، کار سختی نیست.
وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه تحول دیجیتال و انقلاب صنعتی چهارم یک انقلاب بزرگ است، گفت: در این باره پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از سال گذشته دوره‌هایی را آغاز کرده تا تحولات دیجیتال را به زبان ساده و قابل فهم برای مجموعه‌ها تبدیل کرده و برای سازمان‌ها گزارش‌های اختصاصی درباره تحول دیجیتال تولید کردند. اما نتایج این گزارش‌ها به شدت نگران کننده بوده است. زیرا طبق گزارشی که از رئیس پژوهشگاه دریافت کردم ۹۵ درصد سازمان‌ها به هیچ وجه آمادگی ورود به این عرصه را ندارند.

برچسب ها
دسترسی سریع
دیدگاه کاربران
در حال حاضر هيچ نظری برای نمایش موجود نيست
ارسال دیدگاه