محبوب ترین ها
تکنولوژی
اندیشه سبز خزر۱۳:۰ - ۱۳۹۷ چهارشنبه ۱۸ مهر

فضاپیمای Voyager 2 ناسا ممکن است نزدیک دوقلوی خود و در حال ورود به فضای بین ستاره‌ای باشد. این کاوشگر از ماه آگوست تاکنون پنج درصد افزایش در اشعه‌های کیهانی را تشخیص داده است که نشان می‌دهد این فضاپیما نزدیک به عبور از هلیوپاوز (ناحیه‌ی مرزی بین هلیوسفر و گازهای بین ستاره‌ای) و ورود به قلمرو بین ستاره‌ای است. Voyager 1 افزایش مشابهی را در ماه می سال ۲۰۱۲ مشاهده کرد.

ادامه مطلب
تکنولوژی
اندیشه سبز خزر۹:۰ - ۱۳۹۷ جمعه ۲۳ شهريور

گوگل اعلام کرد Andrew Moore، استاد دانشکده‌ی علوم کامپیوتر دانشگاه Carnegie Mello در آینده هدایت تلاش‌های این شرکت در بخش هوش مصنوعی را بر عهده می‌گیرد. Moore این نقش را از دانشمند ارشد هوش مصنوعی گوگل، Fei-Fei Lie، استاد دانشگاه استنفورد می‌گیرد. Li از سال ۲۰۱۶ به این سمت مشغول بود. Moore هم که قبلا گفته بود قصد ترک دانشگاه Carnegie Mello را از اواخر آگوست دارد، از سال ۲۰۰۰ در این دانشگاه حضور داشت. وی قبلا در فاصله‌ی سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۴ برای گوگل کار می‌کرده، در طول این مدت وی به تاسیس مرکز تحقیقاتی گوگل در پتزبورگ کمک کرد، جایی که احتمالا Moore در آنجا کار خود را آغاز خواهد کرد.

ادامه مطلب
تکنولوژی
اندیشه سبز خزر۱۳:۰ - ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۳ شهريور

زمانیکه بحث شناسایی افسردگی مطرح است، دکترها همان سوالات معمول را از بیمار می‌پرسند، از جمله خلق و خو، بیماری روحی، شیوه‌ی زندگی، و تاریخچه‌ی شخصی، و سپس از این جواب‌ها برای تشخیص استفاده می‌کنند. و حالا، محققان MIT مدلی ایجاد کرده‌اند که افسردگی در افراد را بدون نیاز به جواب‌های اینگونه سوالات خاص تشخیص می‌دهد، و به جای آن مبتنی بر شیوه‌ی نوشتاری و مکالمه‌ی طبیعی است.

ادامه مطلب
تکنولوژی
سارا محمد علیئی۵:۰ - ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۳ مرداد

مبارزه‌ی مورد نظر متخصصان پنتاگون، با هواپیماهای بدون سرنشین به کمک اسلحه‌های ماکروویو که در هواپیما نصب می‌شوند، خواهد بود. کمپانی Lockheed Martin قرار است سلاح نابودگر این پهپادها را توسعه دهد. این شرکت در حال حاضر سلاح‌های مشابهی را نظیر سیستم SHIELD برای مبارزه با موشک توسعه داده است. گفته می‌شود سلاح جدید قابلیت نصب بر روی هواپیما و هلیکوپتر را دارا است.

ادامه مطلب
تکنولوژی
اندیشه سبز خزر۱۱:۰ - ۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۸ مرداد

کنفرانس سالانه‌ی SIGGRAPH به زودی برگزار می‌شود، این بدان معنا است که گروه‌های تحقیقاتی مانند Facebook Reality Lab برخی توسعه‌های تکنولوژیکی خود را معرفی می‌کنند.

ادامه مطلب
تکنولوژی
سارا محمد علیئی۸:۰ - ۱۳۹۷ دوشنبه ۸ مرداد

کمپانی Magic Leap با ارائه‌ی به‌روزرسانی رابط کاربری Lumin OS برای عینک‌های واقعیت افزوده به کاربران اطمینان داد تا آینده‌ای نزدیک، آن‌ها قادر به استفاده از ویژگی‌های جدید محصول خواهند بود. این ویژگی‌ها اغلب در عینک‌های Magic Leap One استفاده می‌شود.

ادامه مطلب
تکنولوژی
اندیشه سبز خزر۱۱:۰ - ۱۳۹۷ شنبه ۶ مرداد

سال‌ها است سازندگان تلفن همراه وعده‌ی صفحه‌نمایش‌هایی مقاوم را می‌دهند، اما بیشتر تمایل به ساخت پنل‌هایی انتعطاف‌پذیر و با سطوح غیر قابل خش را نشان داده‌اند. اما حالا احتمالا Samsung Display این وعده را تحقق بخشیده است.

ادامه مطلب
تکنولوژی
سارا محمد علیئی۵:۰ - ۱۳۹۷ جمعه ۵ مرداد

گروهی از دانشمندان و فضانوردان در مقاله‌ی منتشر شده در نشریه‌ی Science، از وجود دریاچه‌ای بزرگ از آب در کره‌ی مریخ خبر دادند. به گفته‌ی آن‌ها در بخش جنوبی مریخ، مقدار بسیار زیادی آب در زیر یک‌ لایه‌ی یخی قرار گرفته است. سؤال در مورد یافتن آب در مریخ یکی از مهم‌ترین مسائل پیش روی دانشمندان است، زیرا چندین سال است که فرضیه‌ی وجود حیات بر روی این کره مطرح‌ شده است. علاوه بر این آب یکی از نشانه‌های وجود حیات می‌باشد که در این صورت مریخ می‌تواند به سیاره‌ای برای مهاجرت ساکنان زمین تبدیل شود.

ادامه مطلب