محبوب ترین ها
تکنولوژی
اندیشه سبز خزر۱۳:۰ - ۱۳۹۷ دوشنبه ۳۰ مهر

شرکت فضایی Vector اعلام کرد برای ساخت موشک‌های Vector R و Vector H تامین هزینه‌ای بالغ بر ۷۰ میلیون دلار دارد. Vector بر روی استفاده از موشک‌های کوچک‌تر برای قرار دادن ماهواره‌های کوچک در مدار زمین متمرکز است. Jim Cantrell، موسس شرکت به VentuereBeat گفت: Vector قصد راه‌اندازی اولین راکت خود را در اواخر سال جاری در آلاسکا و تکمیل ۱۲ هواپیمای Vector R تا سال ۲۰۱۹ دارد.
برای هماهنگ شدن با سفرهای بیشتر، Vector قصد توسعه‌ی کارخانه‌اش را در نزدیکی آریزونا دارد.

ادامه مطلب
تکنولوژی
اندیشه سبز خزر۱۳:۰ - ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۵ مهر

در ماه آوریل پلیس یک راز قدیمی ده ساله – شناسایی قاتل ایالت طلایی – را با استفاده از تکنیک DNA که قبلا استفاده نشده حل کرد. جستجو برای تطبیق یک نمونه در پایگاه داده‌های موجود، هیچ چیزی را نشان نداد، اما تحقیق از طریق پایگاه داده‌ی DNA عمومی ۱۰ تا ۱۵ خانواده‌ی احتمالی در لیست قرارداد که به پلیس اجازه داد لیست مضنونین را محدودتر کند و در نهایت به آن‌ها سر نخ‌های مورد نظرشان را داد.

ادامه مطلب
تکنولوژی
اندیشه سبز خزر۱۳:۰ - ۱۳۹۷ چهارشنبه ۱۸ مهر

فضاپیمای Voyager 2 ناسا ممکن است نزدیک دوقلوی خود و در حال ورود به فضای بین ستاره‌ای باشد. این کاوشگر از ماه آگوست تاکنون پنج درصد افزایش در اشعه‌های کیهانی را تشخیص داده است که نشان می‌دهد این فضاپیما نزدیک به عبور از هلیوپاوز (ناحیه‌ی مرزی بین هلیوسفر و گازهای بین ستاره‌ای) و ورود به قلمرو بین ستاره‌ای است. Voyager 1 افزایش مشابهی را در ماه می سال ۲۰۱۲ مشاهده کرد.

ادامه مطلب
تکنولوژی
اندیشه سبز خزر۹:۰ - ۱۳۹۷ جمعه ۲۳ شهريور

گوگل اعلام کرد Andrew Moore، استاد دانشکده‌ی علوم کامپیوتر دانشگاه Carnegie Mello در آینده هدایت تلاش‌های این شرکت در بخش هوش مصنوعی را بر عهده می‌گیرد. Moore این نقش را از دانشمند ارشد هوش مصنوعی گوگل، Fei-Fei Lie، استاد دانشگاه استنفورد می‌گیرد. Li از سال ۲۰۱۶ به این سمت مشغول بود. Moore هم که قبلا گفته بود قصد ترک دانشگاه Carnegie Mello را از اواخر آگوست دارد، از سال ۲۰۰۰ در این دانشگاه حضور داشت. وی قبلا در فاصله‌ی سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۴ برای گوگل کار می‌کرده، در طول این مدت وی به تاسیس مرکز تحقیقاتی گوگل در پتزبورگ کمک کرد، جایی که احتمالا Moore در آنجا کار خود را آغاز خواهد کرد.

ادامه مطلب
تکنولوژی
اندیشه سبز خزر۱۳:۰ - ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۳ شهريور

زمانیکه بحث شناسایی افسردگی مطرح است، دکترها همان سوالات معمول را از بیمار می‌پرسند، از جمله خلق و خو، بیماری روحی، شیوه‌ی زندگی، و تاریخچه‌ی شخصی، و سپس از این جواب‌ها برای تشخیص استفاده می‌کنند. و حالا، محققان MIT مدلی ایجاد کرده‌اند که افسردگی در افراد را بدون نیاز به جواب‌های اینگونه سوالات خاص تشخیص می‌دهد، و به جای آن مبتنی بر شیوه‌ی نوشتاری و مکالمه‌ی طبیعی است.

ادامه مطلب
تکنولوژی
سارا محمد علیئی۵:۰ - ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۳ مرداد

مبارزه‌ی مورد نظر متخصصان پنتاگون، با هواپیماهای بدون سرنشین به کمک اسلحه‌های ماکروویو که در هواپیما نصب می‌شوند، خواهد بود. کمپانی Lockheed Martin قرار است سلاح نابودگر این پهپادها را توسعه دهد. این شرکت در حال حاضر سلاح‌های مشابهی را نظیر سیستم SHIELD برای مبارزه با موشک توسعه داده است. گفته می‌شود سلاح جدید قابلیت نصب بر روی هواپیما و هلیکوپتر را دارا است.

ادامه مطلب
تکنولوژی
اندیشه سبز خزر۱۱:۰ - ۱۳۹۷ پنج شنبه ۱۸ مرداد

کنفرانس سالانه‌ی SIGGRAPH به زودی برگزار می‌شود، این بدان معنا است که گروه‌های تحقیقاتی مانند Facebook Reality Lab برخی توسعه‌های تکنولوژیکی خود را معرفی می‌کنند.

ادامه مطلب
تکنولوژی
سارا محمد علیئی۸:۰ - ۱۳۹۷ دوشنبه ۸ مرداد

کمپانی Magic Leap با ارائه‌ی به‌روزرسانی رابط کاربری Lumin OS برای عینک‌های واقعیت افزوده به کاربران اطمینان داد تا آینده‌ای نزدیک، آن‌ها قادر به استفاده از ویژگی‌های جدید محصول خواهند بود. این ویژگی‌ها اغلب در عینک‌های Magic Leap One استفاده می‌شود.

ادامه مطلب