محبوب ترین ها
تکنولوژی
اندیشه سبز خزر۱۱:۰ - ۱۳۹۷ شنبه ۶ مرداد

سال‌ها است سازندگان تلفن همراه وعده‌ی صفحه‌نمایش‌هایی مقاوم را می‌دهند، اما بیشتر تمایل به ساخت پنل‌هایی انتعطاف‌پذیر و با سطوح غیر قابل خش را نشان داده‌اند. اما حالا احتمالا Samsung Display این وعده را تحقق بخشیده است.

ادامه مطلب
تکنولوژی
سارا محمد علیئی۵:۰ - ۱۳۹۷ جمعه ۵ مرداد

گروهی از دانشمندان و فضانوردان در مقاله‌ی منتشر شده در نشریه‌ی Science، از وجود دریاچه‌ای بزرگ از آب در کره‌ی مریخ خبر دادند. به گفته‌ی آن‌ها در بخش جنوبی مریخ، مقدار بسیار زیادی آب در زیر یک‌ لایه‌ی یخی قرار گرفته است. سؤال در مورد یافتن آب در مریخ یکی از مهم‌ترین مسائل پیش روی دانشمندان است، زیرا چندین سال است که فرضیه‌ی وجود حیات بر روی این کره مطرح‌ شده است. علاوه بر این آب یکی از نشانه‌های وجود حیات می‌باشد که در این صورت مریخ می‌تواند به سیاره‌ای برای مهاجرت ساکنان زمین تبدیل شود.

ادامه مطلب
تکنولوژی
سارا محمد علیئی۳:۰ - ۱۳۹۷ جمعه ۵ مرداد

Samsung اعلام کرد؛ موفق به توسعه‌ی صفحه‌نمایش ضد ضربه برای گوشی‌های هوشمند شده است. این خبر توسط مقامات آمریکایی نیز تائید شده است. علاوه بر این باید خاطر نشان کرد که این مورد یک نمونه‌ی اولیه و یا محصول در حال‌ توسعه نیست؛ بلکه یک محصول نهایی است که قرار است به‌ زودی به بازار عرضه شود. البته اگر دقیق‌تر بگوییم، این محصول به‌ عنوان یکی از اجزای اصلی در گوشی‌های هوشمند و دیگر گجت‌ها از جمله کنسول‌های اتومبیل، دستگاه‌های نظامی، کنسول‌های بازی و تبلت‌ها استفاده خواهد شد. صفحه‌نمایش از مشتقات پلاستیک ساخته‌ شده است که سبک و بادوام است، علاوه بر این، ویژگی‌هایی همانند یک شیشه‌ی معمولی دارد.

ادامه مطلب
تکنولوژی
اندیشه سبز خزر۱۳:۰ - ۱۳۹۷ چهارشنبه ۳ مرداد

همانطور که ممکن است ترکیب منابع انرژی‌های تجدیدپذیر با باتری‌های ذخیره رویایی باشد، مشکلی هم وجود دارد: این باتری‌ها بسیار گران قیمت هستند. به قدری گران که احتمالا سال‌ها برای جبران آن نیاز باشد. اما با شنیدن این خبر خوشحال می‌شوید که دانشمندان استنفورد راهی برای مقرون به صرفه کردن این باتری‌ها پیدا کرده‌اند. دانشمندان باتری جریانی مبتنی بر فلز مایع را توسعه داده‌اند که می‌تواند برق را به قیمتی پایین، حتی در مقیاس وسیع ذخیره کند.

ادامه مطلب
تکنولوژی
اندیشه سبز خزر۹:۰ - ۱۳۹۷ چهارشنبه ۳ مرداد

آیا احساس می‌کنید این روزها بیشتر از قبل شاهد گوشی‌های هوشمند Huawei و Honor در بازار هستید؟ فروش‌های جهانی Huawei در حال افزایش است و این شرکت چینی به آرامی به اپل می‌رسد تا تبدیل به دومین تولیدکننده‌ی تلفن در جهان شود.

ادامه مطلب
تکنولوژی
سارا محمد علیئی۸:۰ - ۱۳۹۷ سه شنبه ۲ مرداد

یکی از مشکلات اصلی انسان‌ها بر روی کره‌ی زمین، تولید زباله و انبوهی از آن‌ها است که اکثراً به‌ صورت تفکیک نشده در سراسر جهان رها می‌شود. یکی از روش‌های کنونی برای تفکیک زباله‌ها، استفاده از سطل‌های رنگی مخصوص با نشان ماده‌ی دور ریختی است که می‌تواند به امر بازیافت کمک شایانی نماید. حالا توسعه‌دهندگان با طراحی سطل هوشمند Oscar، به کار جداسازی زباله‌های خانگی کمک کرده‌اند.

ادامه مطلب
تکنولوژی
اندیشه سبز خزر۲۳:۰ - ۱۳۹۷ جمعه ۲۹ تير

آژانس حمل‌ونقل شهری سان‌فران‌سیسکو هنوز در حال بررسی ۱۲ درخواست از طرف شرکت‌هایی است که خواهان عملیاتی کردن اسکوترهای برقی در این شهر هستند. در اوایل ماه جولای، شرکت‌هایی چون Uber ،Lime ،Lyft و چند مورد دیگر برای مجوز عملیاتی کردن سرویس‌های برقی به اشتراک‌گذاری اسکوتر در سان‌فران‌سیسکو درخواست دادند. این فرایند مجوزدهی در نتیجه‌ی استفاده‌ی بدون مجوز Bird ،Lime و Spin از اسکوترهای برقی‌شان در شهر در ماه مارس مطرح شد. به عنوان بخشی از قانون جدید شهر که از ۴ ژوئن به اجرا گذاشته شد، شرکت‌های اسکوتر قادر به استفاده از خدماتشان در این شهر بدون گرفتن مجوز نیستند.

ادامه مطلب
تکنولوژی
اندیشه سبز خزر۱۳:۰ - ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۰ تير

در ماه آوریل گذشته، ناسا و آژانس فضایی اروپا (ESA) موافقت کردند تا بررسی کنند که آیا امکان دارد نمونه‌های خاک Martian را به زمین بازگردانند.

ادامه مطلب