ایران
اندیشه سبز خزر۱۵:۰ - ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۸ آذر

به گزارش مهر، گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از وضعیت اکوسیستم اقتصادی فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران که به تازگی منتشر شده است نشان می‌دهد ایران با دارا بودن ۲۷ میلیون نفر جمعیت جوان در سن میانه و درصد بالای جمعیت شهری و نیز تمرکز جمعیت در کلان شهرها به همراه نرخ رشد جمعیت کنترل شده، یکی از جذاب‌ترین بازارهای ICT در آسیا به شمار می‌رود.
بر مبنای بررسی‌های صورت گرفته از ظرفیت‌های اقتصاد خلاق در ایران کشور ما رتبه ۵۷ را در میان کشورهای جهان در صادرات کالاهای خلاق به خود اختصاص داده است و سهم ایران در تولیدات «های تک» رتبه ۲۸ جهانی است.
اقتصاد خلاق ظرفیت مغز افزاری توسعه صنعت ICT است که اساسی‌ترین عنصر مکمل این صنعت در زنجیره ارزش نظام اقتصادی کشور محسوب می‌شود.
سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این گزارش وضعیت شاخص‌های اقتصاد خلاق در ایران را قابل قبول توصیف کرده و آن را نویدبخش رشد بالای صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور می‌داند.
در این گزارش اعلام شده ۴۴۰۰ شرکت دانش بنیان و ۳۸ پارک علمی فناوری و ۱۶۷ مرکز رشد فناوری در کشور وجود دارد.
در همین حال رتبه ایران در چاپ مقالات علمی معتبر ۴۴ است. از لحاظ شاخص کیفی دانش و آموزش نیز میزان باسوادی در ایران ۹۸ درصد و رتبه کشورمان در کیفیت علوم پایه و ریاضیات ۳۸ اعلام شده است.
از سوی دیگر ۴.۸ میلیون نفر دانشجو در کشور تحصیل می‌کنند و تعداد مراکز تحصیلات عالیه در ایران ۲۵۰۰ مرکز اعلام شده است.
در این گزارش شاخص توسعه زیرساخت‌های ارتباطی نیز مورد توجه قرار گرفته که از این حیث ظرفیت پهنای باند ترانزیت ارتباطات بین‌الملل از ۳۶۴ گیگا بیت در سال ۹۲ به ۲۸۴۴ گیگا بیت در سال ۹۷ رسیده است. در همین حال ظرفیت پهنای باند شبکه IP داخل کشور از ۸۵۰ گیگا بیت در سال ۹۲ به ۷۷۸۷ گیگا بیت در سال ۹۷ رسیده است.
ظرفیت پهنای باند شبکه انتقال نیز در سال ۹۲ هزار و ۲۴۰ گیگا بیت بوده که امروز ۲۲ هزار و ۱۹۱ گیگا بیت است. همچنین ظرفیت پهنای باند اینترنت بین‌الملل از ۱۲۲ گیگا بیت در سال ۹۲ به ۱۸۰۵ گیگا بیت در سال ۹۷ ارتقا یافته است.
ضریب نفوذ اینترنت باند پهن در کشور ۸۵ درصد اعلام شده که ۷۱ درصد آن مربوط به اینترنت موبایل و ۱۷ درصد آن مربوط به اینترنت ثابت است. از سوی دیگر تاکنون ۱۷۵ میلیون و ۷۲۱ هزار سیم کارت در کشور واگذار شده که ۹۰ میلیون آن فعال و در اختیار مشترکان قرار دارد.

برچسب ها
دسترسی سریع
دیدگاه کاربران
در حال حاضر هيچ نظری برای نمایش موجود نيست
ارسال دیدگاه