محبوب ترین ها
تکنولوژی
اندیشه سبز خزر۲۱:۰ - ۱۳۹۸ شنبه ۲ آذر

به گزارش دنیای اقتصاد، موشک آزمایشی استارشیپ (متعلق به شرکت اسپیس ایکس) هنگام تست فشار با مشکلی روبه‌رو و قسمت بالایی آن به ارتفاع ۵۰۰ فوتی پرتاب شد. البته ایلان ماسک در توییتی اعلام کرده این مشکل جدی نیست و درحادثه کسی زخمی نشده است.

ادامه مطلب
تکنولوژی
اندیشه سبز خزر۵:۰ - ۱۳۹۸ جمعه ۲۴ آبان

محققان آمریکایی ماده جدیدی ابداع کرده‌اند که می‌توان از آن برای ساخت پنل‌های خورشیدی بدون سرب استفاده کرد.
به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، طی یک دهه گذشته، تلاش برای ساختن یک پنل خورشیدی بهتر و کارآمدتر بر روی ماده معدنی بنام perovskite متمرکز شده است. پنل‌های خورشیدی ساخته شده با استفاده از ماده معدنی اکسید تیتانیوم کلسیم تا ۲۸ درصد از انرژی خورشیدی را جذب می‌کنند، در حالی که بهترین پنل‌های تجاری دارای بازده میان ۱۵ تا ۱۸ درصد هستند.

ادامه مطلب
تکنولوژی
اندیشه سبز خزر۱۷:۰ - ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۱ آبان

به گزارش فارس، معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران گفت: با بررسی ماهواره سنجشی دیگر کشورها به دنبال این هستیم که در آینده اپراتورها با استفاده از پتانسیل شرکت‌های بومی بتوانند از ماهواره‌های سنجشی ساخت ایران بهره ببرند.

ادامه مطلب
تکنولوژی
اندیشه سبز خزر۱۷:۰ - ۱۳۹۸ پنج شنبه ۱۶ آبان

به گزارش مهر به نقل از انگجت، طرفداران خودروهای اسپرت گاهی اوقات از نبود دنده دستی در خودرو گله دارند. اما اکنون شرکت خودروسازی فورد اشاره کرده احتمالا در خودروی جدیدش از دنده دستی استفاده می کند.

ادامه مطلب
تکنولوژی
اندیشه سبز خزر۲۳:۰ - ۱۳۹۸ جمعه ۱۰ آبان

به گزارش مهر به نقل از نیواطلس، تا به امروز خودروهای خودران برای یافتن موانع از انواع فناوری های لیزری و دوربین های مختلفی استفاده می کردند، اما معمولا هر یک از این ابزار درصدی از خطا را نیز دارند که ممکن است به برخوردهای مرگبار و خطرناک منجر شود.
مهندسان دانشگاه ام آی تی برای اولین بار سیستمی را ابداع کرده اند که با بررسی دقیق تغییرات سایه های اشیا و وسایل محیطی می تواند موانع را با دقت بالاتری شناسایی کرده و از برخورد با آنها جلوگیری کند. استفاده از این روش به خصوص برای شناسایی موانع مخفی شده در گوشه و کنار و نیز در پشت ساختمان ها مفید است.

ادامه مطلب
تکنولوژی
اندیشه سبز خزر۲۱:۰ - ۱۳۹۸ جمعه ۱۰ آبان

به گزارش مهر به نقل از دیلی میل، شرکت «اوبر ایتس» (Uber Eats) از جدیدترین طرح اولیه پهپاد خود برای ارسال غذا رونمایی کرد. قرار است از سال آینده این پهپاد ارسال غذا در سن دیه گو را آغاز کند.

ادامه مطلب
تکنولوژی
اندیشه سبز خزر۲۳:۰ - ۱۳۹۸ پنج شنبه ۹ آبان

به نوشته‌ی دنیای‌اقتصاد، تکنولوژ‌ی‌های جدید هرقدر انقلابی‌تر باشند، جنجالی‌تر هم می‌شوند؛ درست مانند تشخیص چهره که در سال‌های اخیر حسابی مورد توجه شرکت‌های تکنولوژی قرار گرفته و توانسته جای خودش را در میان ابزارها و گجت‌های دیجیتالی باز کند. با این اوصاف است که در یک سال اخیر بسیاری از تیترهای اخبار به روند توسعه و به‌کارگیری این تکنولوژی در زمینه‌های مختلف توسط شرکت‌ها و البته نهادهای دولتی اختصاص داشته است. با اینکه این تکنولوژی بیشتر با قابلیت نظارتی‌اش شناخته می‌شود، اما امکانات و ویژگی‌های دیگری را هم می‌تواند در اختیار کاربران قرار بدهد. در واقع بسیاری از تکنولوژی‌های نوظهور امکان شناسایی افراد، یافتن مکان آنها با شناسایی ضربان قلب‌شان، شمارش قدم‌ها و حتی آثار به جامانده از میکروب‌ها روی سلول‌های پوست یا قطرات عرق را دارند. این روند تا آنجا ادامه پیدا کرده است که بعضی محققان ایده‌های نامعمولی مانند دستگاهی برای شناسایی احساسات با استفاده از امواج رادیویی یا صندلی خودروی بیومتریک مبتنی بر نرم‌افزار شناسایی نشیمن‌گاه را هم مطرح کرده‌اند.

ادامه مطلب