تکنولوژی
اندیشه سبز خزر۲۱:۰ - ۱۳۹۸ دوشنبه ۱۸ شهريور

مدیر پروژه بین‌المللی ماهواره کوچک دانشجویی (SSS)، از دریافت تاییدیه اتمام دو فاز اولیه پروژه این ماهواره خبر داد و گفت: این پروژه از سوی دانشگاه بیهانگ چین تایید شد.
به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، طالب عبدالهی گفت: در جلسه مرور فاز طراحی دقیق این پروژه بین‌المللی که به تازگی با حضور نمایندگان ایران در شهر پکن چین برگزار شد، تاییدیه اتمام دو فاز قبلی پروژه، شامل مرور الزامات اولیه و طراحی اولیه این ماهواره، از دانشگاه بیهانگ چین دریافت شد.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه فضایی ادامه داد: پروژه بین‌المللی ماهواره کوچک دانشجویی که از سه ماهواره به نام‌های SSS-۱، SSS-۲A و SSS-۲B تشکیل شده، توسط کشورهای عضو سازمان اپسکو در دست اجرا است و با توجه به تجارب خوب موجود در کشورمان، دانشگاه بیهانگ چین که متولی طراحی سیستمی ماهواره SSS-۱ است، مسئولیت طراحی و ساخت بخش‌های مهمی از این ماهواره را، طی قراردادی به پژوهشگاه فضایی ایران محول کرد.
وی افزود: پژوهشگاه فضایی ایران در راستای توسعه تعامل با دانشگاه‌ها و مشارکت هر چه بیشتر این مراکز در پروژه‌های فضایی در قالب ۳ قرارداد مجزا طراحی زیرسیستم تعیین و کنترل وضعیت این ماهواره را به دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، زیرسیستم محموله تصویربرداری را به دانشگاه صنعتی شریف و زیرسیستم مخابرات باند اس را به دانشگاه صنعتی امیرکبیر واگذار کرد.
مدیر پروژه بین‌المللی ماهواره کوچک دانشجویی گفت: در جلساتی که با حضور نمایندگانی از ۸ کشور عضو اپسکو (سازمان همکاری های فضایی آسیا و اقیانوسیه) در ساختمان مرکزی این سازمان برگزار شد، در ابتدا، رئیس دپارتمان آموزش اپسکو توضیحاتی در مورد روند اجرایی و پیشرفت این پروژه ارائه کرد.
وی افزود: سپس، نمایندگان دانشگاه بیهانگ، به عنوان متولی طراحی سیستمی این ماهواره توضیحاتی در مورد آخرین وضعیت این پروژه و ۳ زیرسیستم سازه، مکانیزم و کنترل حرارت آن ارائه کردند که افزون بر مهندسی سیستم، بر عهده این دانشگاه است.
وی ادامه داد: پس از آن، نمایندگاه ایران در مورد ۳ زیرسیستم محول شده به پژوهشگاه فضایی ایران و نمایندگان سازمان فضایی پاکستان در مورد ۳ زیرسیستم نرم‌افزار و کامپیوتر محلی، توان الکتریکی و مخابرات باند UHF/VHF این ماهواره توضیحاتی ارائه کردند.
عبدالهی گفت: هدف از این جلسات، مرور اسناد فاز طراحی دقیق و نتایج تست مدل مهندسی تمام زیرسیستم‌های این پروژه بود که قبلا برای نمایندگان کشورهای عضو اپسکو ارسال شده بود. این اسناد قبل از برگزاری جلسات، از سوی نمایندگان کشورهای عضو و مشاوران انتخاب شده توسط اپسکو مطالعه شده و موارد ابهام، عدم انطباق و یا ایراد فنی استخراج شده که در قالب اسناد (RID) Review Item Discrepancy فهرست و برای کشورهای عضو ارسال شده بود، در این جلسات مطرح شد.
مدیر پروژه بین‌المللی ماهواره کوچک دانشجویی اضافه کرد: با بحث و تبادل نظر بین نمایندگان کشورهای عضو و مشاوران اپسکو، موارد مدنظر رفع ابهام شد و اصلاحات یا فعالیت‌های مورد نیاز برای هر مورد در اسناد RID ثبت شد تا وظایف کشورهای مختلف برای اتمام این فاز مشخص شود.
به گفته عبدالهی، با توجه به مذاکرات انجام شده، اسناد طراحی دقیق و نتایج تست مدل مهندسی ۳ زیرسیستم محول شده به پژوهشگاه فضایی ایران توسط کارفرمای چینی رضایت بخش اعلام شد و تاییدیه اتمام دو فاز قبلی پروژه، شامل مرور الزامات اولیه و طراحی اولیه این ماهواره، از دانشگاه بیهانگ چین دریافت شد.

برچسب ها
دسترسی سریع
دیدگاه کاربران
در حال حاضر هيچ نظری برای نمایش موجود نيست
ارسال دیدگاه