ایران
اندیشه سبز خزر۲۳:۰ - ۱۳۹۷ سه شنبه ۲۹ خرداد

رئیس سازمان فضایی ایران با تاکید بر ضرورت حضور جدی و موثر بخش خصوصی در توسعه‌ی فناوری فضایی کشور، از تدوین مجوز فعالیت برای اپراتور ماهواره‌ای سنجش از دور خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران، مرتضی براری در نشست هم‌اندیشی فعالان بخش خصوصی فضایی کشور با اشاره به نقش پر رنگ بخش خصوصی در توسعه‌ی فناوری فضایی کشور گفت: در سال‌های گذشته برنامه‌ی جامعی را در حوزه‌ی فضایی داشته‌ایم و هم‌اکنون توانسته‌ایم جزء ۹ کشور اول فضایی دنیا باشیم که به چرخه‌ی کامل فناوری فضایی دست پیدا کرده‌اند.
وی گفت: در این بین بخش خصوصی نقش موثر و ارزشمندی در این افتخار ملی ایفا کرده است، لذا برای افزایش بهره‌وری در این حوزه، درصدد ایجاد امنیت کسب‌وکار برای بخش خصوصی هستیم؛ هدف اصلی ما این است که در برنامه‌ی ده ساله‌ی دوم، زیرساخت‌های ایجاد شده تثبیت و توسعه یابند و کاربردها و خدمات فضایی در جامعه فراگیر شوند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: امروز عصر تجاری فضا و اقتصاد نوظهور این حوزه است. در حال حاضر تاکید همه‌ی گزارش‌های دنیا بر اقتصاد محوری فضا است. هم اکنون حوزه‌ی فضایی به زنجیره‌ی بخش خصوصی اتصال پیدا کرده و آمارها نشان دهنده‌ی این است که از ۳۴۵ میلیارد دلار درآمد این حوزه، ۲۶۰ میلیارد دلار آن متعلق به بخش خصوصی است.
رئیس سازمان فضایی ایران با تاکید بر ضرورت حضور جدی و موثر بخش خصوصی در توسعه‌ی فناوری فضایی کشور ادامه داد: هدف ما افزایش سهم و پررنگ‌تر کردن نقش بخش خصوصی در حوزه‌ی فضایی کشور است، همانطور که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ۹۲ درصد حوزه‌ی ICT را به بخش خصوصی واگذار کرده است و اکنون به دنبال واگذاری ۸ درصد پایانی آن است، سازمان فضایی ایران نیز به عنوان عضوی از خانواده‌ی بزرگ ارتباطات کشور، زمینه و بستر لازم را برای رشد و توسعه‌ی شرکت‌های خصوصی فراهم خواهد کرد.
براری به اقدامات این سازمان در خصوص حمایت از توسعه‌ی بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: در سازمان فضایی ایران برای خروج تصدی‌گری دولت در بخش فضایی، برنامه‌های مناسبی تدوین شده است که مجوز اپراتور ماهواره‌های مخابراتی از این اقدامات است و در حال تدوین مجوز اپراتور ماهواره‌ی سنجشی نیز هستیم. شناخت موانع و رفع آن، اصلاح قوانین و تسهیلگری از دیگر مواردی است که در جهت توسعه و حمایت از بخش خصوصی مد نظر سازمان فضایی ایران است.
وی خاطر نشان کرد: حوزه‌ی کسب‌وکارهای فضاپایه دارای رشدی سریع است به طوری که هم اکنون آژانس فضایی اروپا از ۵۰۰ استارتاپ حمایت می‌کند.
به گفته‌ی وی فناوری فضایی به زندگی مردم رسوخ کرده و این مسئله موجب افزایش رشد اقتصادی آن شده است. بر این اساس سازمان فضایی ایران هم توسعه و ایجاد کسب‌وکارهای نوین را در حوزه‌های دارای اولویت کشور در دستور کار خود قرار داده و در تلاش است تا با توسعه‌ی این کسب‌وکارها هم گامی موثر در راستای اشتغال‌زایی بر دارد و هم چالش‌هایی که امروز کشور در حوزه‌های مختلف با آن رو به رو است را مرتفع کند.

برچسب ها
دسترسی سریع
دیدگاه کاربران
در حال حاضر هيچ نظری برای نمایش موجود نيست
ارسال دیدگاه