ایران و جهان
سارا محمد علیئی۵:۰ - ۱۳۹۶ شنبه ۲۱ بهمن

سازمان فضایی ایران از انتقال تجربیات خود در زمینه‌ی کاربردهای فناوری فضایی در مدیریت بلایا به کشورهای عضو کمیسیون اقتصادی اجتماعی سازمان ملل در آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) خبر داد.
به گزارش مهر، سازمان فضایی ایران اعلام کرد که در قالب برنامه‌ی منطقه‌ای کاربردهای فضایی به‌ منظور توسعه‌ی پایدار (RESAP)‌ با کمیسیون اقتصادی اجتماعی سازمان ملل در آسیا و اقیانوسیه (ESCAP) همکاری می‌کند.
این سازمان هرساله در جلساتی که توسط کمیته‌ی مشورتی در مقر اصلی اسکاپ در بانکوک (تایلند)‌ برگزار می‌شود شرکت کرده و تجربیات خود را در زمینه‌ی کاربردهای فناوری فضایی در مدیریت بلایا به سایر کشورهای عضو اسکاپ منتقل می‌کند.
در این راستا رئیس سازمان فضایی در مراسم شروع به کار مرکز توسعه‌ی مدیریت اطلاعات بلایا در آسیا و اقیانوسیه (APDIM) در تهران که با حضور معاون دبیر کل سازمان ملل متحد و دبیر اجرایی کمیسیون اقتصادی اجتماعی سازمان ملل در منطقه‌ی آسیا و اقیانوسیه (ESCAP) برگزار شد، حضور یافت.
هم‌زمان با افتتاح این مرکز، دومین نشست «شورای حکام اپدیم» به‌عنوان نشست منطقه‌ای درباره‌ی مدیریت اطلاعات برای کاهش و تاب‌آوری در برابر خطرات بلایا و نشست مشورتی همکاری‌های منطقه‌ای، برای مقابله با گردوغبار در منطقه‌ی آسیا و اقیانوسیه در تهران و با حضور متخصصان سنجش‌ از دور سازمان فضایی ایران، برگزار شد.
شرکت‌کنندگان در این نشست به بحث و تبادل‌نظر درباره‌ی بلایای طبیعی منطقه از جمله زلزله، گردوغبار، سیل و روش‌های مقابله با آن‌ها پرداختند.
تأسیس مرکز منطقه‌ای اپدیم در تهران در شصت و هفتمین اجلاس اسکاپ در سال ۲۰۱۱ با اجماع کشورهای عضو اسکاپ تصویب شد و در سال ۲۰۱۵ نیز اساسنامه‌ی آن مورد تصویب قرار گرفت.
این مرکز با محوریت اهداف بشر دوستانه‌ی ایران در جذب کمک‌های فنی و بهره‌مندی از امکانات سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، ایجاد اعتمادسازی و معرفی توانمندی‌های کشور و تعامل با کشورهای منطقه ایجاد شده است.
کاهش تلفات، خسارات و آثار منفی بلایای طبیعی از طریق تقویت مدیریت اطلاعات حوادث و بلایا در آسیا و اقیانوسیه، تقویت توانایی‌ها و ظرفیت‌های فنی و سازمانی کشورها و سازمان‌های منطقه‌ای در زمینه‌ی مدیریت اطلاعات بلایا و کاهش خطرپذیری و افزایش مقاومت‌پذیری در برابر بلایای طبیعی و نیز کمک به تقویت همکاری‌ها و هماهنگی‌های منطقه‌ای میان کشورها ازجمله اهداف این مرکز عنوان‌ شده است.
به‌ کارگیری فناوری فضایی و استفاده از تصاویر دریافتی ماهواره‌های سنجش‌ از دور می‌تواند به کمک تحقق این اهداف بیاید.

برچسب ها
دسترسی سریع
دیدگاه کاربران
در حال حاضر هيچ نظری برای نمایش موجود نيست
ارسال دیدگاه