تکنولوژی
زهیر معصومیان۲۳:۵۹ - ۱۳۹۴ يکشنبه ۱۵ شهريور

خطوط میدان مغناطیسی (قرمزرنگ) یک آهن‌ربا در سمت راست کرم‌چاله ایجاد می‌کنند، که در حوزه‌ی مغناطیس غیرقابل‌کشف است.( به نقل از جردی پرت کمپس و دانشگاه آتونومای بارسلونا )
شاید نتواند شما را مانند کرم‌چاله‌ی فیلم‌های Stargate، Star Trek یا Interstellar به طور آنی به آن سوی دنیا ببرد ولی محققان دانشگاه آتونومای بارسلونا (UAB) ادعا می‌کنند که اولین کرم‌چاله‌ی آزمایشی را ساخته‌اند که می‌تواند دو ناحیه از فضای مغناطیسی را به هم متصل کند.
با استفاده از فراماده‌های مغناطیسی محققان دانشکده‌ی فیزیک UAB یک کره ساخته‌اند که از بیرون به طور مغناطیسی غیرقابل‌کشف است. این کره، با یک ماده‌ی ابررسانا از یک لایه‌ی خارجی با یک سطح فرومغناطیسی و یک لایه‌ی داخلی که بین دو سمت آن وجود دارد و مانند یک استوانه در آن، تونلی ایجاد کرده است که از یک صفحه‌ی فرومغناطیسی پیچیده‌شده درست شده‌است.


با استفاده از این ترکیبات، میدان مغناطیسی یک قطعه‌ی مغناطیسی یا الکترومغناطیسی در یک سر تونل که از کرم‌چاله می‌گذرد غیرقابل‌کشف است و به نظر در سمت دیگر آن به شکل یک تک‌قطبی مغناطیسی مجرد است که در طبیعت این پدیده رخ نمی‌دهد.
این تحقیق با تیمی مشابه با تیمی که در سال 2014 بر روی ساخت فیبر مغناطیسی کار می‌کردند که بتواند یک میدان مغناطیسی را از یک سو به سویی دیگر ببرد، دنبال می‌شود. به هر طریق آن فیبر به طور مغناطیسی قابل کشف بود با اینکه کرم‌چاله یک شیء سه‌بعدی است که با هیچ میدان مغناطیسی‌اس قابل کشف نیست.
با این حال، این کار کاملا با اتصال دو نقطه از فضازمان به یکدیگر یکسان نیست، و این وسیله تنها یک توهم است از یک میدان مغناطیسی که در یک تونل، بیرون از فضای سه‌بعدی انتشار می‌‌یابد. محققان می‌گویند که این فناوری می‌تواند کاربردهایی نیز در رشته‌هایی مانند پزشکی که در آن از میدان‌های مغناطیسی استفاده می‌شوند، داشته باشد. برای مثال این گروه این فناوری را برای انجام همزمان اسکن‌های MRI از قسمت‌های مختلف بدن پیشنهاد می‌دهند یا اینکه می‌تواند فرایند اسکن‌ها را با دورکردن بیماران از آشکارسازها، برایشان بسیار راحت‌تر کند.

دسترسی سریع
دیدگاه کاربران
در حال حاضر هيچ نظری برای نمایش موجود نيست
ارسال دیدگاه
پیشنهاد ویژهx

آیا به دنبال یک رنگ زمینی میگردید؟ ERD خاک واقعی را در مدول کج جمع میکند