اپلیکیشن
اندیشه سبز خزر۱۳:۰ - ۱۴۰۰ پنج شنبه ۲۷ خرداد

به گزارش دیجیاتو، همه کاربران اپ اندروید مسیجز در سراسر جهان می‌توانند پیام‌های خود را با فناوری رمزنگاری سراسری و با امنیت بالاتری ارسال و دریافت کنند. این قابلیت سال گذشته تنها در دسترس کاربران نسخه بتای عمومی اپلیکیشن اندروید مسیجز قرار داشت.
با تلاش گوگل فناوری رمزنگاری سراسری به اپلیکیشن اندروید مسیجز برای کاربران سراسر جهان اضافه شد و اکنون آنها می‌توانند با امنیت و آرامش بیشتری با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
سال گذشته گوگل اعلام کرد پیام رسانی RCS که در واقع به نوعی جایگزین SMS است، به اندروید مسیجز اضافه شده است و این اپلیکیشن رمزنگاری سرتاسری نیز دارد که خبر مهمی برای کاربران محسوب می‌شد.
ارسال و دریافت پیام یکی از روش‌های معمول برای ارتباطات محسوب می‌شود. اما امنیت این ارتباطات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و هیچ کاربری تمایل ندارد شخص دیگری بتواند دسترسی به داده‌های پیام‌های ارسال و دریافتی داشته باشد.
گوگل برای مقابله با چنین نفوذهایی به حریم خصوصی، رمزنگاری سرتاسری E2EE را مورد توجه قرار داده است. از سال گذشته خبرهای مختلفی در مورد اضافه شدن رمزنگاری سرتاسری به اپلیکیشن اندروید مسیجز منتشر شده بود. در این روش رمزنگاری اپراتورها و حتی خود گوگل نیز نمی‌توانند به محتوای پیام‌ها دسترسی داشته باشند.
البته باید در نظر داشت که پیاده‌سازی رمزنگاری E2EE نیاز به بسترسازی خاصی دارد تا بتواند به درستی کار کند. یک شرط مهم آن است که هر دو طرف از RCS استفاده کنند. این بدان معناست که دو طرف ارتباط به اتصال اینترنتی فعال نیاز دارند. با توجه به ماهیت SMS و MMS، باید گفت که رمزنگاری E2EE  نمی‌تواند در پروتکل‌های تقریبا قدیمی اعمال شود. همچنین این ویژگی تنها برای چت‌های یک در مقابل یک قابل اعمال است و نمی‌توان از آن برای چت‌های گروهی استفاده کرد.
همان‌طور که گفته شد، اتصال اینترنتی موضوع حیاتی و مهمی است و در صورت قطع ارتباط طرفین، پیام‌های رمزنگاری E2EE ارسال نمی‌شوند تا اتصال اینترنت برقرار شود. رمزنگاری E2EE برای نسخه تحت وب مسیجز نیز فعال شده و بدون RCS هم قابل اجراست. گوگل به کاربران اجازه نمی‌دهد این ویژگی را برای چت‌های RCS غیرفعال کنند و این ویژگی به عنوان یکی از جدی‌ترین مقوله‌ها برای رعایت حریم خصوصی مورد توجه گوگل قرار دارد.

برچسب ها
دسترسی سریع
دیدگاه کاربران
در حال حاضر هيچ نظری برای نمایش موجود نيست
ارسال دیدگاه