ایران و جهان
اندیشه سبز خزر۳:۰ - ۱۳۹۷ جمعه ۷ دي

حسین فلاح جوشقانی در گفتگو با مهر، با اشاره به رسیدن به اهداف پایان برنامه ششم توسعه کشور برای دو و نیم برابر شدن بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات، اظهار داشت: در این بخش نیازمند ورود فناوری‌های نوین اطلاعاتی از جمله اینترنت اشیا، بیگ دیتا، نسل پنجم ارتباطات سیار (5G) و هوش مصنوعی به کشور هستیم.
وی با بیان اینکه فاز مطالعاتی مقررات‌گذاری برای ورود فناوری‌های اینترنت اشیا و نسل پنجم ارتباطات (5G) به کشور با همکاری مرکز تحقیقات مخابرات ایران انجام شده است، گفت: در این زمینه پیشنهاداتی نیز دریافت کرده‌ایم که در حال جمع بندی نهایی این مقررات‌گذاری و احصای ضوابط مد نظر هستیم.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ادامه داد: برای ورود فناوری‌های نوین اطلاعاتی و ارتباطی به کشور علاوه بر گزینه‌های مقرراتی، سایر موارد اجرایی نیز در قالب پروژه‌های پایلوت در وزارت ارتباطات و از طریق شرکت‌های مرتبط، در جریان است.
وی با اشاره به اینکه فناوری اینترنت اشیا در راستای هوشمندسازی شهر، کشاورزی و سایر منابع و انرژی کاربرد دارد، گفت: تکنولوژی نسل پنجم موبایل نیز می‌تواند سرعت دستیابی به اطلاعات را چندین برابر کند و با وجود این فناوری‌ها، می‌توان به اهداف تحول دیجیتال دست یافت.
معاون وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه منظور از مقررات‌گذاری برای این تکنولوژی‌ها، تدوین شرایط اخذ مجوز نیست، افزود: در تحول دیجیتال، مفهوم مجوزدهی حذف و تکنولوژی در اهمیت قرار می‌گیرد. به این معنی که رگولاتور نسبت به ارتقای تکنولوژی بی‌طرف بوده و سرویس‌دهی اپراتورها در این فضا، به خودی خود نیازمند دریافت مجوز نیست.
فلاح جوشقانی توضیح داد: در این فضا، موضوع صیانت از حریم شخصی و مالکیت داده و اطلاعات در اولویت قرار دارد و آنچه که از آن به عنوان مقررات‌گذاری نام برده می‌شود حول این محور است.
وی گفت: نسل پنجم تکنولوژی ارتباطات در کشور زمانی اتفاق می‌افتد که اپراتورها به بلوغ رسیده و شبکه‌ی خود را ارتقا دهند. در این فضا اپراتورها نیازمند تخصیص فضای فرکانسی و هماهنگی برای استفاده از باند فرکانسی هستند که باید حرکت به این سمت را به رگولاتوری اطلاع داده تا باند مورد نیاز 5G برای آن‌ها تامین شود.

برچسب ها
دسترسی سریع
دیدگاه کاربران
در حال حاضر هيچ نظری برای نمایش موجود نيست
ارسال دیدگاه