ایران
اندیشه سبز خزر۲۳:۰ - ۱۳۹۷ پنج شنبه ۲۷ ارديبهشت

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه در چند سال اخیر سهم زبان فارسی در وب با افزایش دو برابری به ۱.۸ درصد رسیده است، گفت: در تحولی که در دنیا ناشی از اتصال اشیا به هم در حال رخ دادن است موضوع زبان کنار گذاشته می‌شود که برای اینکه عقب نمانیم باید ابزار ترویج زبان فارسی را توسعه دهیم.
به گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آیین رونمایی از اپلیکیشن آموزش زبان فارسی همزمان با آغاز ششمین سال فعالیت بنیاد سعدی با اشاره به تحولات رخ داده در حوزه‌ی ارتباطات در اتصال شهرها به یکدیگر گفت: بعد از تحول اتصال افراد به هم، در حال حاضر تحولی بزرگ‌تر در دنیا درحال رخ دادن است که از اتصال اشیا به یکدیگر به دست می‌آید.
وی با بیان اینکه در تحول ناشی از اتصال افراد، اشتراک‌گذاری منابع و اطلاعات از جمله اهداف بود، افزود: همواره تلاش برای ایجاد یک زبان غالب از چالش‌های این دوره بود که تبدیل معانی در زمان نگارش باعث کاهش کیفیت می‌شد.
آذری جهرمی ارزش سرویس‌های محلی را ناشی از انسان‌ها دانست و‌ اظهار کرد: در جریان این تغییرات که بخشی از پروژه‌ی جهانی کردن عنوان می‌شد، زبان‌ها و‌ خرده فرهنگ‌ها در آستانه‌ی از بین رفتن قرار گرفتند به طوری که در تجربه‌ای که در کشور داشتیم وقتی هنوز سرویس پیامک، زبان فارسی را پشتیبانی نمی‌کرد مردم به خط فینگلیش از آن استفاده می‌کردند و با استفاده از حروف انگلیسی پیام فارسی خود را می‌فرستادند.
عضو کابینه‌ی دولت تدبیر و امید با اشاره به دو اقدام به موقع که باعث شد خط و‌ زبان فارسی در این حوزه زنده شود تصریح کرد: اول ابداع خط زبان فارسی و سپس سیاستگذاری اقتصادی در حوزه‌ی پیامک که منجر به ارزان کردن پیامک‌های فارسی شد، باعث شد تا اکنون ۹۵ درصد پیامک‌های ارسالی با خط و زبان فارسی باشد به طوری که رسم خط فینگلیش کاملا کنار گذاشته شد.
بالاترین مقام مسئول حوزه‌ی ICT با بیان اینکه روند فناوری به سمتی است تا در چند سال آینده موضوع زبان کنار گذاشته می‌شود، خاطر نشان کرد: پروژه‌هایی برای ترجمه و تبدیل همزمان زبان‌ها آغاز شده است که در این زنجیره باید تلاش کنیم مکانیزم‌های ترجمه‌ی آنلاین فارسی را توسعه دهیم تا عقب نمانیم.

برچسب ها
دسترسی سریع
دیدگاه کاربران
در حال حاضر هيچ نظری برای نمایش موجود نيست
ارسال دیدگاه