تکنولوژی
اندیشه سبز خزر۷:۰ - ۱۴۰۰ يکشنبه ۳۰ خرداد

به گزارش دیجیاتو، شرکت فضایی خصوصی اسپیس ایکس احتمالا ماموریت مداری استارشیپ را به تاخیر بیندازد. دلیل این تاخیر ارزیابی محیط زیست اطراف محل پرتاب است. این پرتاب برای اوایل ژوئیه برنامه‌ریزی شده. ناسا نیز اعلام کرده که هدف اسپیس ایکس برای انجام ماموریت مداری استارشیپ اول ماه ژوئیه یا ۱۰ تیر ماه است.
تاریخ این ماموریت مهم اسپیس ایکس برای بررسی‌های محیط زیستی توسط اداره هوانوردی فدرال ایالات متحده (FAA) به تاخیر خواهد افتاد. اسپیس ایکس برای دریافت مجوز پرتاب باید این بررسی‌ها را پشت سر بگذارد.
این شرکت خصوصی باید با بررسی محیط زیست اطراف سکوی پرتاب نشان دهد که سیستم پرتاب استارشیپ سوپر هوی به اکوسیستم اطراف آسیبی نمی‌رساند. سکوی پرتاب این ماموریت در بوکا چیکا تگزاس واقع شده است.
این بررسی‌ها و مجوز پرتاب تا اوایل ماه ژوئیه به نتیجه نمی‌رسد و اسپیس ایکس برای انجام ماموریت تاریخی خود باید کمی بیشتر صبر کند. دریافت مجوز جدید محیط زیستی اسپیس ایکس شاید سال‌ها طول بکشد.
ایلان ماسک تاکنون پرتاب‌های آزمایشی زیادی با نمونه‌های اولیه استارشیپ انجام داده است. نمونه‌های اولیه در چند پرتاب اول منفجر شدند، اما پرتاب آخر با موفقیت فرود آمد و به این معناست که حالا استارشیپ می‌تواند با پرتابگر سوپر هوی (Super Heavy) در پرتاب آزمایشی بعدی به پرواز درآید.
اولین ماموریت مداری استارشیپ حدود ۹۰ دقیقه طول خواهد کشید و از جنوب تگزاس به مقصد سواحل هاوایی پرتاب خواهد شد. در نهایت اسپیس ایکس از سیستم پرتابی استارشیپ استفاده خواهد کرد تا انسان را به ماه و مریخ برساند. علاوه بر این، استارشیپ می‌تواند در کاهش مدت زمان سفرهای زمینی نیز استفاده شود و سفرهای چندین ساعته را به تنها چند دقیقه کاهش دهد.
ایلان ماسک اعلام کرده که به طور جدی قصد دارد تا در سال ۲۰۲۴ ماموریتی بدون سرنشین به مریخ و در ادامه این ماموریت، در سال ۲۰۲۶ ماموریتی سرنشین‌دار به این سیاره انجام دهد.

برچسب ها
دسترسی سریع
دیدگاه کاربران
در حال حاضر هيچ نظری برای نمایش موجود نيست
ارسال دیدگاه