تکنولوژی
بهناز زادبخش۱:۴۴ - ۱۳۹۶ يکشنبه ۱۲ شهريور

محققان نشان داده اند که هکرها ممکن است تغییراتی را در قطعات چاپ شده ایجاد کنند، که به سختی بتوان آن را کشف کرد. و این نشان دهنده نقص ها و خطرات امنیتی احتمالی است.
محققان موسسه فنی "جورجیا" و دانشگاه "راتگرز" آمریکا نشان داده اند که، حملات سایبری درچاپگر  3 بعدی تهدیدی برای سلامتی و ایمنی خواهند بود. محققان همچنین راه هایی برای مبارزه با آن ها ایجاد کرده اند. این گروه موفق به طراحی سامانه‌ای شدند که در صورت هک شدن چاپگرهای سه‌بعدی، کاربران را مطلع می‌ سازد. چاپگرهای سه‌بعدی نیز همانند تمام دستگاههای متصل به رایانه‌ها می‌توانند هک شوند. که با توجه به کاربرد گسترده آنها در زمینه‌های متعدد می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

امروزه چاپگرهای سه‌بعدی در تولید تجهیزات هواپیما، موشک، فضا، پزشکی و حتی اندام مصنوعی به کار گرفته می‌شوند و خرابکاری در روند چاپ این وسایل بوسیله هکرها می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری در پی داشته باشد خصوصا اگر زمانی این خرابکاری کشف شود که کار از کار گذشته باشد.محققان از تکنیکهای موجود در تصویربرداری سرطان، برای تشخیص نفوذ و هک کردن کنترلرهای چاپگر استفاده می کنند. مطالعه نشان داده است : موارد را می توان در این زمینه تهیه کرد، اما هیچ روش استانداردی برای تأیید صحت آنها وجود ندارد. سیستم عامل در این چاپگرها ممکن است هک شود. این مطالعه نشان داد که چاپگرهای سه بعدی میتوانند به منظور چاپ اشیاء معیوب هک شوند. محققان راه را برای شناسایی و مبارزه با حملات سایبری چاپگر 3 بعدی طراحی کرده اند.آنها موفق به طراحی یک سامانه نظارتی شدند که در تمام مراحل، عملکرد چاپگر سه‌بعدی را در نظر می‌گیرد تا عملیاتی خارج از چارچوب تعیین‌شده انجام نشود .

ابتدا این سامانه، صدای چاپگر را بررسی می‌کند تا مشخص شود که روند چاپ دقیقا همانند مسیر تعیین شده پیش می‌رود .در هر بار که یک کپی از محصول مورد نظر چاپ می‌شود، صدای چاپگر با صدای اولیه که به عنوان صدای مرجع و معیار برای سامانه تعریف شده، تطبیق داده می‌شود و در صورت وجود تناقض، اخطار داده می‌شود.
در مرحله بعد، این سامانه نظارتی، حرکت اجزای چاپگر را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و مجددا در صورتی که حرکت بازوها و اجزا با حرکات تعریف‌شده استاندارد متفاوت باشد، سامانه اخطار خواهد داد. مهمترین قابلیت این سامانه برای تشخیص هک شدن چاپگر، این است که، از نانوذرات طلا در لوله‌های بسیار ظریف همراه با مواد تشکیل دهنده استفاده خواهد شد. این لوله‌ها بر روی خروجی کار تاثیری نمی‌گذارند ولی با استفاده از توموگرافی رایانه‌ای، ساختار داخلی محصول به نمایش گذاشته می شود تا در صورتی که هر تغییری در محصول ایجاد شده باشد قابل بررسی باشد. دانشمندان قبلا نشان داده‌اند که چاپگرهای سه‌بعدی را می‌توان هک کرد، به علاوه آنها سیستم خود را بر روی سه نوع چاپگر مختلف آزمایش کردند در پنج سال آینده نیز، محققان با سایر روشهای ممکن، برای مقابله با حملات سایبری چاره خواهند اندیشید.محققان موسسه فنی "جورجیا" و دانشگاه "راتگرز" آمریکا نشان داده اند که، حملات سایبری درچاپگر  3 بعدی تهدیدی برای سلامتی و ایمنی خواهند بود. محققان همچنین راه هایی برای مبارزه با آن ها ایجاد کرده اند. این گروه موفق به طراحی سامانه‌ای شدند که در صورت هک شدن چاپگرهای سه‌بعدی، کاربران را مطلع می‌ سازد. چاپگرهای سه‌بعدی نیز همانند تمام دستگاههای متصل به رایانه‌ها می‌توانند هک شوند. که با توجه به کاربرد گسترده آنها در زمینه‌های متعدد می‌تواند بسیار خطرناک باشد. امروزه چاپگرهای سه‌بعدی در تولید تجهیزات هواپیما، موشک، فضا، پزشکی و حتی اندام مصنوعی به کار گرفته می‌شوند و خرابکاری در روند چاپ این وسایل بوسیله هکرها می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری در پی داشته باشد خصوصا اگر زمانی این خرابکاری کشف شود که کار از کار گذشته باشد.محققان از تکنیکهای موجود در تصویربرداری سرطان، برای تشخیص نفوذ و هک کردن کنترلرهای چاپگر استفاده می کنند. مطالعه نشان داده است : موارد را می توان در این زمینه تهیه کرد، اما هیچ روش استانداردی برای تأیید صحت آنها وجود ندارد. سیستم عامل در این چاپگرها ممکن است هک شود. این مطالعه نشان داد که چاپگرهای سه بعدی میتوانند به منظور چاپ اشیاء معیوب هک شوند. محققان راه را برای شناسایی و مبارزه با حملات سایبری چاپگر 3 بعدی طراحی کرده اند.آنها موفق به طراحی یک سامانه نظارتی شدند که در تمام مراحل، عملکرد چاپگر سه‌بعدی را در نظر می‌گیرد تا عملیاتی خارج از چارچوب تعیین‌شده انجام نشود . ابتدا این سامانه، صدای چاپگر را بررسی می‌کند تا مشخص شود که روند چاپ دقیقا همانند مسیر تعیین شده پیش می‌رود .در هر بار که یک کپی از محصول مورد نظر چاپ می‌شود، صدای چاپگر با صدای اولیه که به عنوان صدای مرجع و معیار برای سامانه تعریف شده، تطبیق داده می‌شود و در صورت وجود تناقض، اخطار داده می‌شود.
در مرحله بعد، این سامانه نظارتی، حرکت اجزای چاپگر را مورد ارزیابی قرار می‌دهد و مجددا در صورتی که حرکت بازوها و اجزا با حرکات تعریف‌شده استاندارد متفاوت باشد، سامانه اخطار خواهد داد. مهمترین قابلیت این سامانه برای تشخیص هک شدن چاپگر، این است که، از نانوذرات طلا در لوله‌های بسیار ظریف همراه با مواد تشکیل دهنده استفاده خواهد شد. این لوله‌ها بر روی خروجی کار تاثیری نمی‌گذارند ولی با استفاده از توموگرافی رایانه‌ای، ساختار داخلی محصول به نمایش گذاشته می شود تا در صورتی که هر تغییری در محصول ایجاد شده باشد قابل بررسی باشد. دانشمندان قبلا نشان داده‌اند که چاپگرهای سه‌بعدی را می‌توان هک کرد، به علاوه آنها سیستم خود را بر روی سه نوع چاپگر مختلف آزمایش کردند در پنج سال آینده نیز، محققان با سایر روشهای ممکن، برای مقابله با حملات سایبری چاره خواهند اندیشید.

برچسب ها
دسترسی سریع
دیدگاه کاربران
در حال حاضر هيچ نظری برای نمایش موجود نيست
ارسال دیدگاه