تکنولوژی
اندیشه سبز خزر۱۱:۰ - ۱۴۰۰ يکشنبه ۳۰ خرداد

به گزارش دیجیاتو، تلسکوپ فضایی هابل با مشکل رایانه‌ای روبرو شده و در حال حاضر تمام مشاهدات نجومی به گفته ناسا متوقف شده‌اند. ناسا به مدت یک هفته برای رفع اشکال رایانه‌ای به وجود آمده در تلسکوپ خود تلاش کرده است.
از تاریخ ۲۳ خرداد سیستم تلسکوپ فضایی هابل با مشکل مواجه شده و تیم عملیاتی ناسا موفق به تنظیم مجدد یا بازگشت به حافظه پشتیبان آن نشده‌ است. همچنین تلاش‌های مکرر آن‌ها در روز پنجشنبه ۲۷ خرداد بدون نتیجه باقی مانده‌اند.
البته ناسا اعلام کرده که این تلسکوپ و ابزارهای علمی آن هنوز از سلامت خوبی برخوردارند، اگرچه اپراتورها برای احتیاط بیشتر، ابزارها را در حالت ایمن قرار داده‌اند.
از طرفی دیگر این اولین مشکل تلسکوپ هابل در سال جاری نیست. در ماه مارس نیز ناسا چندین روز را به دنبال خطای نرم‌افزاری به وجود آمده در رایانه اصلی هابل بود که در نهایت موفق شد آن را برطرف کند. همچنین کشف شد که سطح ولتاژ دوربین Wide Field Camera 3 این تلسکوپ طی دهه‌ها کاهش یافته است، تا جایی که اعضای تیم برای جلوگیری از مشکلات آینده مجبور به کاهش میزان ولتاژ آن شدند.
از عمر تلسکوپ فضایی هابل حدود ۳۰ سال می‌گذرد، به همین دلیل می‌توان گفت سن این تلسکوپ نیز ممکن است در آخرین اشکال به وجود آمده نقش داشته باشد. این تلسکوپ از کامپیوتر استاندارد فضاپیمای ناسا (NSSC-1) متعلق به دهه ۱۹۸۰ که شامل دو کامپیوتر و چهار ماژول حافظه CMOS 64K می‌‌شود، استفاده می‌کند.
ناسا قصد دارد جانشین هابل یعنی تلسکوپ فضایی جیمز وب را در ماه نوامبر (آبان - آذر) به فضا ارسال کند. این تلسکوپ از زمین بسیار دور خواهد بود و حدود ۱.۵ میلیون کیلومتر در مدار خورشید با زمین فاصله خواهد داشت. پرتاب آن طی تاخیرهای مکرر با استفاده از موشک‌های اروپایی «آریان» از «گویان فرانسه» انجام خواهد شد.
از تلسکوپ فضایی جیمز وب به عنوان جانشین هابل یاد می‌شود و اگر تلسکوپ فضایی قدیمی ناسا با همین سرعت با مشکل مواجه شود، جیمز وب تبدیل به تنها گزینه بشر خواهد شد.

برچسب ها
دسترسی سریع
دیدگاه کاربران
در حال حاضر هيچ نظری برای نمایش موجود نيست
ارسال دیدگاه