ایران
اندیشه سبز خزر۱۵:۰ - ۱۳۹۶ سه شنبه ۲۶ دي

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در آخرین جلسه‌ی خود، جدول تعرفه‌های جدید اینترنت را اصلاح کرد. بر مبنای این اصلاحات صورت گرفته، کف تعرفه‌ی ‌ماهانه‌ی اینترنت ارزان‌تر از قبل شد.تعرفه‌ی دسترسی به خدمات اینترنت پر سرعت از طریق فناوری‌های ADSL ، VDSL و فیبرنوری آبان ماه امسال توسط کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه ۲۶۶ مصوب شد تا از این پس اینترنت به صورت سرویس‌ غیرحجمی مبتنی بر یک مصرف منصفانه (Fair Usage Policy) به کاربران فروخته شود. براین اساس ۱۸ اپراتور ارائه دهنده‌ی اینترنت موظف شدند تا با توقف فروش اینترنت حجمی، میزان مصرف منصفانه را به صورت رقابتی برای مشترکان تعریف کنند.
در این مصوبه کف و سقف تعرفه برمبنای سرعت دسترسی به اینترنت از ۵۱۲ کیلوبیت بر ثانیه در سرویس ADSL و از ۲۰ مگابیت برثانیه در سرویس VDSL و فیبر، درنظر گرفته شده بود. به این معنی که اپراتور ارائه دهنده این سرویس می توانست حدود ۸۰  درصد قیمت در نظر گرفته شده برای هر سرعت، قیمت اینترنت کاربر را کاهش دهد.
مصوبه‌ی سرویس‌های پر سرعت غیر حجمی مطابق با جدول زیر بود:

هم اکنون کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در آخرین جلسه‌ی خود (جلسه ۲۶۸) با توجه به لزوم انجام برخی اصلاحات و شفاف‌سازی هرچه بیشتر مصوبه‌ی شماره‌ی ۲۶۶ (مقررات حاکم بر تدوین و اجرایی شدن تعرفه در بخش ICT) بخشی از این جدول را تغییر داده است.
در تازه‌ترین تغییراتی که روی این جدول اعمال شده جدول قبلی تعرفه ها که ۳ فناوری دسترسی به اینترنت را از یکدیگر جدا کرده بود به صورت یکپارچه دیده می‌شود و کاهش کف تعرفه نیز مصوب شد.
براین اساس کف تعرفه‌ی ماهانه‌ی هریک از سرعت‌های مدنظر در این جدول به میزان ۵۰ درصد سقف تعرفه‌ی ماهانه همان سطح تعیین شد. این در حالی است که پیش از این کف تعرفه‌ به میزان ۸۰ درصد سقف تعرفه‌ی ماهانه در نظر گرفته شده بود. به این معنی که اپراتور می‌تواند تا ۵۰ درصد کمتر از قیمت مصوب، برای کاربر خود تعرفه تعیین کند.

درهمین حال، در این مصوبه یک تبصره نیز به بند « تعرفه‌ی خدمت خاتمه‌ی مکالمات (اتصال متقابل) به شبکه‌های ثابت و همراه» مصوبه‌ی جلسه‌ی شماره‌ی ۲۶۶ اضافه شد.
برمبنای این تبصره، ضابطه‌ی مقرر در بند ۱۶-۱ مصوبه‌ی شماره‌ی ۲ جلسه‌ی شماره‌ی ۲۰۶ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، برای دارندگان پروانه ایجاد و بهره‌برداری از شبکه‌ی ارتباطات ثابت (FCP) از زمان برقراری اولین اتصال متقابل از سوی هریک از شرکت‌های مذکور تا دو سال به قوت خود باقی است و پس از پایان این مدت، تعرفه‌ی تعیین شده در بند «چ» مصوبه‌ی جلسه‌ی شماره‌ی ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات اعمال خواهد شد.
این کمیسیون تاکید کرده است که اولین اتصال متقابل شرکت‌های یاد شده حداکثر باید تا ۶ ماه پس از ابلاغ این مصوبه اجرایی شود.
از سوی دیگر، در مصوبه‌ی جدید کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، یک تبصره به بند مربوط به «تعرفه‌ی مکالمات ثابت به ثابت بین شبکه‌ای (Offnet)» در مصوبه‌ی جلسه‌ی شماره‌ی ۲۶۶ افزوده شد.
طبق این تبصره، تعرفه‌ی مقرر در بند پ مصوبه‌ی جلسه‌ی شماره‌ی ۲۶۶ پس از پایان دوره‌ی در نظر گرفته شده در تبصره‌ی ذیل بند «چ» مصوبه‌ی جلسه‌ی شماره‌ی ۲۶۶ به شرح ماده‌ی ۲ این مصوبه قابل اعمال خواهد بود.

برچسب ها
دسترسی سریع
دیدگاه کاربران
در حال حاضر هيچ نظری برای نمایش موجود نيست
ارسال دیدگاه