ایران
اندیشه سبز خزر۱۵:۰ - ۱۳۹۷ چهارشنبه ۱۲ ارديبهشت

رسول سرائیان در گفتگو با مهر، در پاسخ به آخرین وضعیت شبکه‌ی علمی کشور و لزوم اتصال دانشگاه‌ها به یکدیگر برای اشتراک‌گذاری اطلاعات علمی اظهار داشت: تا پایان اردیبهشت ماه جاری ۳۰ دانشگاه به شبکه‌ی علمی کشور متصل می‌شود و این پروژه فاز عملیاتی خود را آغاز می‌کند.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به هدفگذاری صورت گرفته برای فاز نخست اجرای این پروژه تاکید کرد: در این فاز امکان اتصال ۳۰ دانشگاه به یکدیگر و اشتراک‌گذاری منابع علمی فراهم شده است.
وی با بیان اینکه مطابق با این برنامه‌ریزی ۵۰ درصد هزینه‌ی پهنای باند از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت به دانشگاه‌ها تخفیف داده می‌شود، ادامه داد: تلاش این است که این پروژه‌ی ملی، با همکاری وزارت ارتباطات و سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی به ثمر بنشیند.
سرائیان با تاکید بر اینکه در این فاز، ۳۰ دانشگاه از نقاط مختلف کشور به یکدیگر متصل می‌شوند و تنها دانشگاه‌های تهران مد نظر نیستند، ادامه داد: پس از این فاز، به سرعت فازهای بعدی پروژه نیز در جریان قرار می‌گیرند و امیدواریم این شبکه به زودی سرویس‌دهی خود را آغاز کند.
رئیس سازمان فناوری اطلاعات در پاسخ به سوالی مبنی بر انتقاد وزیر ارتباطات از پیمانکار پروژه و لزوم تغییر شرایط پروانه‌ی بهره‌برداری از آن، تاکید کرد: تمامی تلاش این است که این پروژه توسط پیمانکار فعلی وارد فاز عملیاتی شود و ما در این زمینه کمک‌های مد نظر را به این پیمانکار خواهیم داشت. فعلا تغییری در اجرای این پروژه ایجاد نشده است.
شبکه‌ی علمی کشور با نام «شبکه‌ی دانشگاهی» نخستین‌بار در سال ۷۳ برای ارتباط مستقل دانشگاه‌ها با یکدیگر از سوی سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی مطرح شد اما شکل اجرایی به خود نگرفت. پس از آن در سال ۷۹ بار دیگر این شبکه با هدف اتصال شبکه‌های دانشگاهی با سرعت ۲ مگابیت بر ثانیه پایه‌ریزی شد که البته در آن سال نیز به اجرا در نیامد و در نهایت سال ۸۵ با تعریف دیگری با نام «شبکه‌ی علمی» به عنوان یکی از ارکان شبکه‌ی ملی اطلاعات وارد مرحله‌ی عملیاتی شد.
از آن سال تا کنون، این شبکه که قرار بوده امکان اتصال دانشگاه‌ها به یکدیگر و نیز دسترسی به منابع علمی و تحقیقاتی را از طریق بستری پر سرعت و امن برای دانشگاه‌ها فراهم کند، موفق به اجرا و سرویس‌دهی نشده است.

برچسب ها
دسترسی سریع
دیدگاه کاربران
در حال حاضر هيچ نظری برای نمایش موجود نيست
ارسال دیدگاه