ایران و جهان
اندیشه سبز خزر۵:۰ - ۱۳۹۷ شنبه ۷ مهر

معاون سازمان تنظیم مقررات ارتباطات گفت: برای شرکت‌های خواهان ادامه‌ی فعالیت در عرصه‌ی شبکه و متعهد به ایجاد زیرساخت‌ها و شبکه‌سازی، سیاست‌های مشوقانه و یارانه‌دهی غیرمستقیم در نظر گرفته شده است.
نسترن محسنی در تشریح راهکارهای رگولاتوری برای بهبود وضعیت حوزه‌ی ارتباطات ثابت گفت: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان رگولاتوری حوزه‌ی ICT درباره‌ی این موضوع، چند اقدام همزمان را از طریق چند مسیر در دستور کار خود قرار داده است.
وی افزود: در وهله‌ی اول برای ادامه‌ی حرکت توانمند شرکت‌های فعال و خواهان ادامه‌ی فعالیت در عرصه‌ی شبکه و متعهد به ایجاد زیرساخت‌ها و شبکه‌سازی، سیاست‌های مشوقانه‌ای را تدوین کرده که از طریق ارائه‌ی پیشنهاد به کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به نوعی یارانه‌دهی غیرمستقیم را درنظر قرار داده است.
محسنی تاکید کرد: این سیاست‌ها پس از تدوین در قالب نظرخواهی تخصصی در نیمه‌ی شهریورماه برای تمامی دارندگان پروانه در حوزه‌ی ارتباطات ثابت و همچنین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ارسال شده تا فعالان این حوزه درباره‌ی آن نظر بدهند.
معاون رگولاتوری افزود: همچنین راهکار استفاده از امکانات در اختیار نهادهای عمومی مانند شرکت توانیر در رگولاتوری در حال بررسی است تا اگر این بستر هم امکان‌پذیر بود هم صنعت برق و هم صنعت ICT از آن بهره ببرد.
معاون بررسی های فنی و صدور پروانه‌ی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: هم‌زمان با این راهکارها موضوع جداسازی ساختاری اپراتور غالب (Incumbent) برای طرح و پیشنهاد به کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات را نیز بررسی می‌کنیم.
وی گفت: راهکارهای پیش‌رو، راهکارهای جدیدی نیستند و در حوزه‌ی بین‌المللی نیز راه‌های متفاوت امتحان شده‌ای وجود دارد که هر کشوری بسته به شرایط و هدف‌گیری‌های خود، یک یا دو راهکار را به طور هم‌زمان برای تقویت حوزه‌ی ارتباطات ثابت خود در پیش گرفته است.
محسنی گفت: از جمله‌ی این راهکارها می‌توان به یارانه‌دهی مستقیم و غیر مستقیم، استفاده از زیرساخت‌های نهادهای عمومی مانند فیبر و داکت‌‎ های شهرداری یا فیبر و دکل‌های شبکه‌های توزیع، استفاده‌ی حداکثری از ظرفیت بالفعل اپراتور غالب از طریق جداسازی ساختاری بخش‌های خرده‎‌فروشی از عمده‌فروشی این اپراتورها، ایجاد یک شرکت از فعالان حوزه‌ی ارتباطات ثابت و ایجاد Netco مشترک اشاره کرد.
بر اساس این گزارش لزوم ساماندهی پروانه‌‎های حوزه‌ی ارائه‌ی خدمات ارتباطی، انتقال داده و اینترنت باند پهن ثابت شامل پروانه‌های ارائه‌ی خدمات انتقال داده‌ها (PAP)، توزیع‌کنندگان اینترنت (ISDP)، ارائه‌ی خدمات عمومی تلفن ثابت (PSTN) و عرضه‌کنندگان خدمات اینترنت (ISP) – که دوره‌ی اعتبار برخی از آن‌ها به پایان رسیده بود– زمینه‌ای فراهم کرد تا کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با رویکرد حذف وابستگی به فناوری، سرعت بخشیدن به توسعه‌ی خدمات در سراسر کشور، ارتقاء سطح فعالیت شرکت‌های توانمند، افزایش سرمایه‌گذاری اشتغال و رقابت سازنده در بخش توسعه‌ی شبکه و ارائه‌ی خدمات ارتباطی و انتقال داده در کشور، اصول حاکم بر صدور پروانه‌ی ارایه‌ی خدمات ارتباطات ثابت FCP و ضوابط حاکم بر صدور پروانه و نحوه‌ی فعالیت دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطی ثابت (Servco) را تصویب کند.
در پی این مصوبات و انتشار فراخوان از سوی رگولاتوری، ۱۷ پروانه‌ی FCP و ۶۱ پروانه‌ی Servco به متقاضیان دارای شرایط اعطاء شد. اما چشم‌انداز ترسیم شده برای دارندگان پروانه و فعالان این عرصه به طور صد درصدی محقق نشد و به اقدامات تکمیلی بعدی نیاز دارد و در فاصله‌ی سه سال از صدور اولین پروانه‌های FCP و Servco در نیمه‌ی دوم سال ۹۴، اکنون دارندگان پروانه تحقق تعهدات پروانه‌ای خود در حوزه‌های مالی، توسعه و اجرا را همراه با چالش‌هایی می‌بینند.

برچسب ها
دسترسی سریع
دیدگاه کاربران
در حال حاضر هيچ نظری برای نمایش موجود نيست
ارسال دیدگاه