تکنولوژی
اندیشه سبز خزر۲۳:۰ - ۱۳۹۹ دوشنبه ۲ تير

به گزارش مهر، گروهی از محققان چینی از ماهواره میکیوس این کشور برای راه اندازی یک شبکه کوانتومی و ارسال کلمات عبور غیرقابل هک به کره زمین استفاده کردند.
به نقل از سی جی تی ان، ماهواره یادشده در فاصله ۱۱۲۰ کیلومتری از زمین قرار دارد و با استفاده از آن برای ارسال کلمات عبور غیرقابل هک می‌توان امیدوار بود که این شیوه جایگزین روش قدیمی بهره گیری از فناوری کوانتومی مبتنی بر کابل‌های فیبر نوری شود.
در قالب این روش دو عکس برای ایستگاه زمینی کنترل کننده ماهواره مذکور در چین ارسال شدند و رمزگذاری غیرقابل هک آنها موجب خرسندی دانشمندان شده است.
مزیت مهم استفاده از این روش آن است که در صورت تلاش هکرها برای سرقت کلمات عبور کوانتومی، سیستم یادشده به طور خودکار کلمات عبور مورد استفاده را تغییر داده و کلمات عبور تازه ای را جایگزین می‌سازد. همچنین در صورت به مقصد رسیدن یک تک عکس و نه هر دو عکس در کنار یکدیگر به طور قطع هکرها توانسته‌اند به آنها دسترسی یابند.
مهم‌ترین نقطه ضعف این روش، سرعت پایین آن در مقایسه با شبکه‌های نسل چهارم است که به تنها ۰.۱۲ بیت در ثانیه می‌رسد. بنابراین انتقال یک کلمه عبور ده کاراکتری از این طریق حدود ۱۱ دقیقه به طول می‌انجامد. البته محققان امیدوارند در آینده بر این چالش هم غلبه کنند.

برچسب ها
دسترسی سریع
دیدگاه کاربران
در حال حاضر هيچ نظری برای نمایش موجود نيست
ارسال دیدگاه