ایران
اندیشه سبز خزر۱۷:۰ - ۱۳۹۷ جمعه ۱۹ بهمن

به گزارش دنیای اقتصاد، فوتبال ایران همواره در بخش بلیت‌فروشی یکی از ضعیف‌ترین ساختارها را داشته و این پروسه همیشه باحواشی مختلفی همراه بوده است. نبود سازوکار درست در این بخش باعث شده که بنا به آمار‌های کنفدراسیون فوتبال آسیا لیگ ایران در زمینه درآمد از این محل در رده دهم آسیا قرار بگیرد و این در شرایطی است که بلیت‌فروشی جزو معدود درآمدهای باشگاهی در ایران است.
واضح است که تماشاگران وقتی شرایط رفاهی مناسبی داشته باشند میل و رغبت بیشتری برای ورود به استادیوم‌ها و تشویق تیم‌های مورد علاقه خود دارند. به‌ دلیل وجود همین مشکلات چند سالی است که فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ تصمیم گرفتند نحوه بلیت‌فروشی را از شکل سنتی به فروش الکترونیکی تغییر دهند. فروش الکترونیکی اما با اینکه مزایایی برای تماشاگر دارد به‌ دلیل اینکه به‌ صورت دقیق و استاندارد اجرا نمی‌شود خود باعث ایجاد دردسرهای بسیار برای هواداران شده است. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات حضور دلال‌ها و خرید حجم بالای بلیت‌ها و سپس فروش آن‌ها در بازار سیاه با قیمت گزاف است. دیگر مشکل اما ضعف سایت فروشنده است که گاهی به‌ دلیل ازدحام خرید از دسترس خارج می‌شود. شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور به‌دنبال رفع این مشکلات مدتی پیش وارد ماجرای بلیت‌فروشی الکترونیکی استادیوم‌های فوتبال کشور شد. این شرکت اخیرا برای اولین بار پستی سازمانی به‌عنوان «مدیر بلیت‌فروشی الکترونیک و گیت‌های ورودی ورزشگاه‌های کشور» تعریف و مدیر این قسمت را معرفی کرده است.
بر این اساس چند روز پیش علی‌اصغر انتظار‌خیر برای این سمت معرفی شد. او در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «دنیای اقتصاد» از آخرین تحول‌های بلیت‌فروشی الکترونیک در استادیوم‌ها صحبت و تاکید کرده به‌زودی این پروسه معیوب متحول خواهد شد: «در شرایط فعلی وضعیت بلیت‌فروشی در استادیوم‌های فوتبال کشور دور از شأن ملت ایران است. درعصر تکنولوژی هستیم و باید فروش بلیت‌ها به این صورت انجام شود تا راحت‌تر در اختیار هواداران قرار گیرد. در بازی پرسپولیس با کاشیما ژاپن در فینال لیگ قهرمانان آسیا این بی‌نظمی خیلی به چشم آمد زیرا با فروش غیراستاندارد بلیت، خیلی از تماشاگران در راه‌پله‌ها نشسته بودند. هواداران هم از ایجاد بازار سیاه ناراحت بودند. بنا داریم فروش بلیت الکترونیک را در سطح فوتبال کشور متحول کنیم به همین دلیل برخی کارها را آغاز کردیم. ما به‌ صورت آنلاین به سیستم ثبت‌ احوال کشور متصل هستیم و کسانی را که بلیت را با شماره ملی خود خریداری می‌کنند با این سیستم مطابقت می‌دهیم تا هویت خریدار تایید شود. همچنین سعی داریم در استادیوم آزادی بلیت را طبق شماره صندلی به فروش برسانیم. این موضوع در کاهش تخلفات برخی تماشاگران نیز موثر خواهد بود.»

برچسب ها
دسترسی سریع
دیدگاه کاربران
در حال حاضر هيچ نظری برای نمایش موجود نيست
ارسال دیدگاه