ایران و جهان
سارا محمد علیئی۳:۰ - ۱۳۹۷ دوشنبه ۱ مرداد

معاون وزیر ارتباطات از ارائه راهکارهای امنیتی سرویس کدهای دستوری موبایل (USSD) به بانک مرکزی خبر داد و گفت: تاکنون موردی مبنی بر ناامنی این سرویس گزارش نشده است.
حسین فلاح جوشقانی در گفتگو با مهر، در مورد آخرین تصمیم برای ادامه‌ی سرویس کدهای دستوری موبایل (USSD) اظهار داشت: در رابطه با ادامه‌ی سرویس USSD و متوقف نشدن آن، از بهمن‌ماه با بانک مرکزی در حال مکاتبه هستیم. موضوع مورد تأکید بانک مرکزی، عدم امنیت این سرویس است و در این زمینه ما به‌ عنوان وزارت ارتباطات، راهکارهای امنیتی برای تائید امنیت  سرویس USSD ارائه کرده‌ایم.
وی با تأکید بر اینکه راهکارهای امنیتی کدهای دستوری موبایل توسط بانک مرکزی در دست بررسی است، خاطر نشان کرد: ما به‌ هیچ‌ عنوان قبول نداریم که سرویس USSD (ستاره مربع) ناامن است و با اعمال محدودیت در مورد این سرویس موافق نیستیم.
معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه در استفاده از کدهای دستوری موبایل تراکنش‌های مردم حفظ می‌شود، گفت: تاکنون هیچ موردی مبنی بر ناامنی USSD گزارش نشده است.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی افزود: دوستان در بانک مرکزی دغدغه‌های امنیتی دارند که در این زمینه ما آمادگی خود را برای ارائه‌ی راهکارهای امنیتی ارائه کردیم و هم‌اکنون روش‌هایی را در مورد موضوعات امنیتی این سرویس به بانک مرکزی ارائه کرده و منتظر دریافت پاسخ از سمت آن‌ها هستیم.
وی حرکت شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات کدهای دستوری به سمت استفاده از اپلیکیشن را به دلیل محدودیت USSD ندانست و گفت: این روند تکنولوژی است که همه سرویس‌ها به سمت اپلیکیشن در حال حرکت هستند و در این زمینه محدودیتی برای این سرویس‌دهنده‌ها ایجاد نشده است.
به گزارش مهر، بانک مرکزی طی ابلاغیه‌ای دستور قطع کدهای دستوری تلفن همراه (ستاره مربع) را از ۱۵ بهمن‌ماه ۹۶ به دلیل عدم امنیت در استفاده از این سرویس صادر کرده بود که این تصمیم با مخالفت‌هایی از سوی وزارت ارتباطات و برخی نمایندگان مجلس روبرو شد.
به اعتقاد مخالفان این تصمیم، بسیاری از کاربران تلفن همراه از طریق این کدهای دستوری سرویس‌هایی مانند پرداخت و شارژ اعتباری دریافت می‌کنند و اغلب مشترکان موبایل در مناطق محروم و روستایی و نیز مشترکان بی‌بضاعت و کسانی که گوشی هوشمند ندارند از این سرویس استفاده می‌کنند و نباید بدون روش جایگزین، آن را قطع کرد.
گفته می‌شود پرداخت از طریق کدهای دستوری روزانه حدود ۷۰ میلیون تراکنش را رقم می‌زند و حدود ۴۰ میلیون نفر از طریق این سرویس، تراکنش زیر ۴۰ هزار تومان دارند.

برچسب ها
دسترسی سریع
دیدگاه کاربران
در حال حاضر هيچ نظری برای نمایش موجود نيست
ارسال دیدگاه