ایران
اندیشه سبز خزر۱۷:۰ - ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۰ مهر

مهدی میرمهدی کمیجانی رئیس اتحادیه‌ی فناوران رایانه‌ی تهران گفت: واردات گوشی مسافری از روز شنبه (۷ مهرماه ۹۷) ممنوع شده است و در حال حاضر میزان عرضه، به هیچ وجه پاسخگوی تقاضا نیست.
وی درباره‌ی سرنوشت ۶۰۰ هزار گوشی موبایل که بنابر اعلام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ترخیص آن‌ها از گمرک آغاز شده بود، گفت: متاسفانه خبری از این گوشی‌ها نیست و بازار هیچ تاثیری از تزریق این گوشی‌ها نپذیرفته است.
وی ادامه داد: گفته شده که این گوشی‌ها ترخیص شده اما اگر به بازار بروید، حتی یکی از این گوشی‌ها را نمی‌توانید پیدا کنید.
رییس اتحادیه‌ی فناوران رایانه‌ی تهران به عدم قیمت‌گذاری گوشی‌های موبایل در بازار نیز پرداخت و گفت: گوشی‌های ترخیص شده باید از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قیمت‌گذاری شوند اما هنوز هیچ اقدامی در این مورد صورت نگرفته است. بنابراین ترخیص گوشی‌ها به تنهایی نمی‌تواند روی بازار تاثیری بگذارد.
میرمهدی با بیان اینکه حتی طریقه‌ی فروش این گوشی‌ها برای کسی مشخص نیست، اظهار داشت: معلوم نیست این گوشی‌ها قرار است چگونه توزیع شوند؛ آیا در سایت قرار است به فروش برسند یا از طریق واحدهای صنفی. به هر حال نمی‌توان این گوشی‌ها را در مغازه‌ها و فروشگاه‌ها به فروش رساند؛ چراکه قرارگیری این گوشی‌ها در اختیار یک یا چند فروشگاه عرضه‌ی موبایل آن هم بدون اعمال نظارت می‌تواند سبب ایجاد رانت شود.
میرمهدی درباره‌ی ممنوعیت واردات گوشی مسافری از روز شنبه (7 مهرماه 97) گفت: در حال حاضر میزان عرضه، به هیچ وجه پاسخگوی تقاضا نیست. ماهانه یک میلیون گوشی، نیاز کشور است و با توجه به اینکه در شرایط حاضر گرانی موبایل سبب شده مردم کمتر به خرید موبایل روی آورند، اگر این ۶۰۰ هزار گوشی جدید به بازار می‌آمد، نیاز یک ماه بازار موبایل تامین می‌شد و ما اثری از تزریق این گوشی‌ها به بازار می‌دیدیم. متاسفانه تا دیروز هیچ تغییری در بازار موبایل ایجاد نشده بود.
بر اساس این گزارش قیمت گوشی موبایل از روز قبل به دلیل کاهش قیمت ارز تغییر جزیی داشت و انواع مدل‌های موبایل از ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان کاهش یافته‌اند.

برچسب ها
دسترسی سریع
دیدگاه کاربران
در حال حاضر هيچ نظری برای نمایش موجود نيست
ارسال دیدگاه