ایران و جهان
سارا محمد علیئی۷:۰ - ۱۳۹۷ يکشنبه ۲۰ خرداد

دبیر ستاد توسعه‌ی فضای مجازی معاونت علمی از برنامه‌ریزی برای شناسایی شرکت‌های خلاق که ماهیت دانش‌بنیان ندارند خبر داد و گفت: این شرکت‌ها مشمول قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان می‌شوند.
مهدی فقیهی در گفتگو با مهر، با بیان اینکه طرح «شناسایی شرکت‌های خلاق» در مرحله‌ی عملیاتی شدن در معاونت علمی فناوری رئیس‌جمهور است و به‌ زودی در ستاد توسعه‌ی ICT و فضای مجازی رونمایی می‌شود گفت: شناسایی شرکت‌های خلاق به این معنی است که شرکت‌هایی که شرایط دانش‌بنیان شدن را به ذات ندارند و ماهیت آن‌ها آن سطح تکنولوژی که قانون دانش‌بنیان دیده را فراهم نکند، شناسایی شوند.
وی با بیان اینکه این شرکت‌ها، شرکت‌های نوآور و خلاقی هستند که به فضای اقتصاد دانش‌بنیان کشور کمک می‌کنند ادامه داد: بنابراین مطابق با برنامه‌ی مد نظر، این شرکت‌ها را شناسایی و حمایت می‌کنیم؛ این حمایت نزدیک و هم‌تراز با قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان خواهد بود.
دبیر ستاد توسعه‌ی ICT و فضای مجازی معاونت علمی فناوری رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه شناسایی شرکت‌های خلاق در ۳ موضوع فناوری اطلاعات و ارتباطات، گیاهان دارویی و فناوری‌های نرم در دستور کار قرار دارد، افزود: بخش اصلی این پروژه مربوط به شرکت‌های فناوری اطلاعات است که قابلیت‌های دانش‌بنیان شدن ندارند اما خلاقیت و نوآوری دارند.
وی گفت: شرکت‌های خلاق چیزی متفاوت از مفاهیم دانش‌بنیان را دارند که در قانون دانش‌بنیان و آیین‌نامه‌ها و ارزیابی‌ها آمده است. برای مثال شرکتی در حوزه‌ی صنایع‌دستی نوآور است اما استانداردهای دانش‌بنیان را ندارد چراکه ماهیت کار این شرکت، فنی نیست. به همین دلیل این شرکت نوآور در صنایع‌دستی، در دسته‌ی شرکت‌های خلاق قرار می‌گیرد.
فقیهی با تأکید بر اینکه تعریف شرکت‌های خلاق متفاوت از استارتاپ است ادامه داد: قرار است اکوسیستمی فراهم شود تا شرکت‌هایی که قابلیت دانش‌بنیان شدن را ندارند، بتوانند از حمایت‌های هم‌تراز با شرکت‌های دانش‌بنیان بهره‌مند شوند.
دبیر ستاد توسعه‌ی ICT فضای مجازی معاونت علمی تصریح کرد: در حوزه‌ی فناوری اطلاعات و ارتباطات، مکانیزم های تشخیص و ارزیابی شرکت‌های خلاق در ستاد توسعه‌ی ICT معاونت علمی در حال انجام است و به‌ محض آنکه شرکتی به‌ عنوان شرکت خلاق شناسایی شود می‌تواند از مزایای معافیت مالیاتی و تسهیلات دیگر استفاده کنند.
وی تأکید کرد: پیش‌بینی می‌کنیم با توجه به شرایط موجود، بیش از چند هزار شرکت پتانسیل حضور در حوزه‌ی فناوری اطلاعات و ارتباطات به‌ عنوان شرکت خلاق را داشته باشند. چراکه از مجموع شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور، بیش از ۴۰ درصد در حوزه‌ی فناوری اطلاعات و ارتباطات مشغول هستند و بر این اساس پیش‌بینی می‌شود که در حوزه‌ی شرکت‌های خلاق نیز بیش از ۵۰ درصد شرکت‌هایی که وارد می‌شوند، جنسشان ICT است و این می‌تواند حجم بالای چند هزار شرکت باشد.
فقیهی با اشاره به اینکه در حال تدوین استانداردها با رعایت حداقل‌ها هستیم، گفت: به‌ زودی و حداکثر تا یک ماه آینده شرایط شناسایی شرکت‌های خلاق از طریق فراخوان اعلام می‌شود و استارتاپ‌هایی که نمی‌توانند دانش‌بنیان باشند می‌توانند از طریق ارائه‌ی درخواست در این زمینه اقدام کنند.

برچسب ها
دسترسی سریع
دیدگاه کاربران
در حال حاضر هيچ نظری برای نمایش موجود نيست
ارسال دیدگاه